Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Anton Bruckner

Composer Introduction

Anton Bruckner

Anton Bruckner (d. 4 Eylül 1824 - ö. 11 Ekim 1896) Avusturyalı bir bestekardır. Brucker'in ünü senfoniler, ayin müzikleri ve ilahiler üzerineydi. Senfonilerinin çoğu kez Avusturya-Almanya Romantizminin son dönemini temsil ettiğine inanılmıştır. Bunun sebebi ahenkli dili, karmaşık polifonisi ve uzunluğu yüzündendir.

Eserleri geniş uzunluğu yüzünden özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde kötülense de; Bruckner, yardımcıları aracılığı ile eserlerinin bir kaç versiyonunu yapıyordu; bunlardan da hangisini beğendiğini ise seçemiyordu.

Bruckner'in biyografisi bir bestekar için oldukça değişiktir ve yorumcular hayatı ve müziği üzerine kesin bir bilgi sunmakta zorlanmışlardır. Bir çok anektod Bruckner'in tarımsal bir yaşama alışkın olduğunu ve kozmopolit Viyana'ya uyum gösteremediğini söyler.

Ancak bunun yanı sıra, Bruckner'in müziği bu dönemin müziğindeki radikalizmi, ahenksizliği ve hazırlıksız ayarlamaları gösteriyordu. Wagner ve Hugo Wolf gibi diğer radikal müzisyenlerin aksine, Bruckner diğer müzisyenlere karşı alçakgönüllü idi.

Bir çok müzisyen ve yazar Bruckner'in bu değişik hallerine karşı uyum gösterememiş ve Bruckner'in müziğine karşı değişik tepkiler göstermişlerdir. Günümüzde Bruckner saygı duyulmaya başlanmıştır. Bundan öncesinde ise rakipleri onun hakkında "müziğin sarhoşu" veya "az pişmiş dahi" gibi yakıştırmalar yapıyorlardı.

Reference: Vikipedi


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariExample Work by Anton Bruckner


Related Interesting Articles


Some of the Contemporary 19.-20. Century ComposersReference info: "Anton Bruckner", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/50/Anton_Bruckner.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2021 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com