Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Edward Elgar

Composer Introduction

Sir Edward William Elgar, çoğu eseri İngiliz ve uluslararası klasik müzik konserleri repertuvarına girmiş olan 1857 doğumlu İngiliz bir bestecidir. En bilinen eserleri arasında Enigma Çeşitlemeleri, keman ve viyolonsel için konçertoları ve iki de senfonisi yer alır.

İngiliz müziğinde görülen canlanmanın öncülerinden biri olan besteci Edward Elgar, Worchester yakınındaki Broadheath şehrinde doğmuştur. Kilise orgcusu olan babası müzik alet ve araçlarının alım satımıyla uğraşıyordu. Elgar ilk müzik çalışmalarına böyle bir ortam­da başlamıştır.

Müzikle çok ilgilenmesine, beste denemeleri yapmasına karşın sistemli bir mü­zik eğitimi görmedi. Usta bir kemancı olduğu için yaşamını keman çalarak kazanmayı düşünüyordu. Ancak evlilik sonrası eşinin de desteğiyle beste çalışmalarını yoğunlaştırdı.

1899'da bestelediği ve en büyük yapıtların­dan biri olan Enigma Çeşitlemeleri toplam 14 çeşitlemeden oluşur; ilk 13'ü üstü kapalı bir biçimde arkadaşlarını, sonuncusunda ise ken­dini betimler. Bu çalışmasıyla adını besteci olarak duyuran Elgar, Henry Purcell'dan son­raki ilk büyük İngiliz besteci olarak kabul edilir.

Elgar'ın 1900'de bir şiire dayanarak beste­lediği Gerontius'un Düşü adlı oratoryo birçok eleştirmence sanatçının başyapıtı olarak de­ğerlendirilir. Kral VII. Edward'ın 1901'deki taç giyme töreni için yazdığı Debdebe ve Şata­fat adlı beş marş ise büyük yankı uyandırmış ve bestecinin İngiliz ulusunca benimsenmesi­ne ve sevilmesine yol açmıştır.

Yazdığı marşlarla değil duygulu yapıtlarıyla anımsanmak isteyen Elgar, yaşamının büyük bir bölümünü Gal sınırına yakın bir bölgede geçirdi ve bestelerinde bazı Gal halk türküle­rinden de yararlandı. 1904'te "sir" unvanı alan Elgar 1905-08 arasında Birmingham Üniversitesi'nin ilk müzik profesörü oldu.

1908'de ilk kez yorumlanan Birinci Senfoni'yle, Elgar yeteneğinin doruğuna ulaştı. 1911'de yazıp VII. Edward'ın anısına adadığı İkinci Senfoni'de Edward döneminin şaşaalı yaşamı anlatılır. Aynı yıl bestelediği Tören Marşı sevilen ve çok çalınan yapıtlarındandır.

Lon­dra Kentinde adlı uvertürü bestecinin mizah yönünü yansıtır. Müziği zaman zaman neşeli ve hafiftir. Karısının ölümünden sonra az sa­yıda beste yapan Edward Elgar, öldüğünde geriye bit­memiş bir senfoni, bir piyano konçertosu ve bir opera bırakmıştır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Aleksandr Borodin, Senfoni No. 2 Si minör


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Example Works by Edward Elgar


Related Interesting Articles


Some of the Contemporary 19.-20. Century ComposersReference info: "Edward Elgar", 2011 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/285/Edward Elgar.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com