Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Oscar Lorenzo Fernandez

Composer Introduction

Oscar Lorenzo Fernandez

Oscar Lorenzo Fernandez 4 Kasım 1897 tarihinde Brezilya'nın Rio de Janerio şehrinde doğdu. Anne ve babası İspanyol olan Fernandez, çok genç yaşta (18) Rainha Mavra Operası'nı besteledi. 1917 yılında, Francisco Braga, Henrique Oswald Frederico Nascimento gibi ustalarla teori, kontrpuan ve füg çalışmaya başladığı, Ulusal Music Enstitüsüne girdi.

Fernandez'in eserleri üç döneme ayrılır. 1922'ye kadar olan Birinci dönemde, Fransız empresyonizminin etkisi ve çift tonluluk görülmektedir. 1922'den 1938'e kadar olan ikinci dönem, eserlerinin en verimli dönemi olarak nitelendirilir.

Eserlerinde folklorik temaların kullanılmasıyla, beyaz, siyah ve yerli etniklerin varlığını değerlendiren güçlü bir ulusalcılık hakimdir. Imbapara senfonik şiirinin başlangıcıyla, büyük besteci olarak halk tarafından tanınması yine bu ikinci dönemde olmuştur. Mato Grosso'da, Roquete Pinto tarafından kaydedilmiş olan gerçek Amerikan yerli temalarını kullanarak (özellikle vurmalı çalgılarda) büyük bir zenginlik elde etmiştir.

1930 yılında ise önemli eseri Reisado do Pastoreio'ya kendini adamıştır. Bu eseri oluşturan üç bölümden biri olan Batuque en ünlü parçadır ve diğerleri ile birlikte Toscanini ve Bernstein tarafından yorumlanmıştır.
I suggest, you'll like this:
Modest Musorgski, Bir Sergiden Tablolar

Nejat Başeğmezler


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting Articles


Some of the Contemporary 20.-21. Century ComposersReference info: "Oscar Lorenzo Fernandez", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/44/Oscar_Lorenzo_Fernandez.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com