Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Joaquin Rodrigo

Composer Introduction

Joaquín Rodrigo Vidre, özellikle Gitar Konçertosu'yla tanınan 1901 İspanya doğumlu klasik müzik bestecisi ve piyano virtüözüdür.

Erken bir yaşta kör olmasına rağmen, büyük başarılar kazanmış olan Joaquin Rodrigo'nun klasik gitar çalışmaları sayesinde ünlü besteciler arasında özel bir yeri vardır. Rodrigo'nun Gitar Konçertosu olarak da bilinen Concierto de Aranjuez, isimli repertuvarı İspanyol müzik ve gitar konçertoları arasında en önemlisidir. Aranjuez, eski İspanyol krallarının eğlence saraylarına verilen isimdir, Rodrigo da konçertosunun genel yapısı içinde bu eğlencelerin tasvirini hayal etmiştir.

Valencia, Sagunto'da doğan ve difteriye yakalandığı üç yaşında görme yetisini kaybeden Rodrigo, sekiz yaşında solfej, piyano ve keman eğitimine başlamıştır. On altı yaşında armoni ve kompozisyon dersleri almıştır. Ve, tahmin edilenin aksine, gitar repertuarları için evrensel bir müzik aleti olarak saygınlık kazanmış olan İspanyol gitarlarını hiçbir zaman çok iyi çalamamıştır.

Besteci, 1983'te İspanya'nın en büyük beste ödülü Premio Nacional de Música'yı kazanmıştır.

Joaquin Rodrigo'nun gitar konçertantları arasında şunlar yer alır:

* Concierto de Aranjuez (1939)
* Fantasía para un gentilhombre (1954)
* İki gitar için Concierto madrigal (1966)
* Dört gitar için Concierto Andaluz (1967)
* Concierto para una fiesta (1982)
* Rincones de España (1990)
I suggest, you'll like this:
Joaquin Rodrigo, Gitar Konçertosu


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariExample Work by Joaquin Rodrigo


Related Interesting Articles


Some of the Contemporary 20.-21. Century ComposersReference info: "Joaquin Rodrigo", 2012 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/336/Joaquin_Rodrigo.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com