Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 
Klasik Notları Twitter Hesabı

Samuel Barber

Besteci Tanıtımı

Samuel Barber

Amerikalý besteci Samuel Barber (d. 1910 - 1981) müzikte Yeni Romantizm akýmýnýn önemli bir öncüsüdür. Hislerle örülmüþ müziði gücünü 19. yy. müzik geleneðinin büyük gücünden alýr.

Bazý çalýþmalarý önemli ölçüde popülarite kazanmýþ olup bunlardan en önemli ikisi kaygýsýz bir Uvertür olan The School for Scandal (Skandal Okulu) (1932) ve aðýtsal yapýtý Yaylýlar için Adagio'dur (Adagio for Strings, 1936).

1940 yýlý sonrasý çalýþmalarý daha çok modern armoni ve puantaja dayalý olsa da, baþarýlý opera çalýþmasý Vanessa (1952) yüksek derecede duygusal anlamla yüklü olmasýyla anýlmaktadýr.

Adagio for Strings, Bernand Pomerance'ýn insanlýk onuru temalý Fil Adam (The Elephant Man) adlý tiyatro oyununun David Lynch sinema uyarlamasýnda etkileyici final müziði olarak da kullanýlmýþtýr.

Adagio for Strings'in dijital bir sürümü 1986 Akademi Ödülü sahibi Oliver Stone filmi Platoon'da da ana tema olarak kullanýlmýþtýr.
İlginizi çekecek, öneririm:
Samuel Barber, Yaylýlar için Adagio

Kaynak: Vikipedi


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlariSamuel Barber'in Eserlerinden Bir Örnek


İlgili Yazılar


Çağdaşı 20.-21. Yüzyıl Bestecilerinden BazılarıReferans bilgisi: "Samuel Barber", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/52/Samuel_Barber.html


 Bu sayfayı Facebook'ta paylaşın.

 Bu sayfayı Twitter'da paylaşın.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

  © 2009-2020 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com