Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Gioachino Rossini

Besteci Tanıtımı

Gioachino Rossini

Babası Anton trompetçi, annesi Renata opera şarkıcısı olan ailenin oğulları olarak 1792 yılında dünyaya geldi. Babası 1796'da siyasal çatışmalarda, Fransız Devrimi'nden yana olduğu için tutuklandı. Annesi yaşamını şarkıcı olarak kazanmak zorunda kaldı.

Gioachino Antonio Rossini ise üç yıl klavsen dersleri aldı, daha sonra Angelo Tesei ile şan ve armoni çalıştı. Kısa zamanda kendini geliştirerek kilisede solistlik yapmaya başladı. 1806 yılında Bologna'da Filarmoni Okulu'na girdi. Birçok şarkıcı yetiştiren Mombelli ailesi için ilk kez 1812'de sahnelenen “Demetrio e Polibio” adlı ilk opera seria'sını yazdı.

İlk ciddi operasını 1810'da besteledi ve 1812 yılına doğru daha şimdiden beş opera meydana getirdi. İtalya'nın en büyük bestecisi olarak tanındı. 1813'de Venedik'te yazdığı “Tancred” adlı operası onun daha çok tanınmasını sağladı. Bu sıralarda bir “İtalyan Kızı Cezayir”de adlı operasını da besteledi.

Napoli Tiyatrosu'nun müdürü Barbaja, sene de en az iki opera yazması üzerine Rossini ile kontrat yaptı ve kendisine 15.000 frank maaş bağladı. “Elizabeth” adlı eseri yeni bir uvertür ile desteklenerek önemli bir başarı daha kazandı. Bu başarı üzerine 1816 karnaval sezonu için Roma'dan çağrıldı.

Roma'da ilk operası başarılı olmadı, ikincisi Almaviva'da başarısızlığa uğradı ve kısa bir süre sonra da “II Barbiere di Siviglia” (Sevil Berberi) olarak değiştirildi. Aynı yıl Napoli'de “Otello” operasını yazdı. 1817'de “Külkedisi”, 1818'de “Musa Mısırda” adlı çok kıymetli operalar daha yazdı.

28 yaşındayken Napoli Tiyatrosu şarkıcılarından soprano Isabella ile evlendi. 1822 yılında konserli ve süvarili geziler yapmak üzere Londra'ya gitti. Konser turnesi 5 ay sürdü oradan konserler vermek ve kendisini tanıtmak üzere Paris'e geçti. Fransa'da önce 18 ay İtalyan Tiyatrosu müdürlüğünde müzik müfettişi ve kral bestecisi oldu. Venedik'te “Tancred” operasıyla başlayan zaferleri “Guillaume Tell” (William Tell) operasıyla Paris'te bitti.

Bu son operasından sonra 30 yaşında opera yazmayı terk etti ve emekliye ayrıldı. 1845'de ilk eşi öldüğü için yeniden Olmpe Pelisie adında bir müziksever dul kadınla evlendi. 13 Kasım 1868 tarihinde Paris yakınındaki Passy'de hayatını kaybetti. Fakat 18 sene sonra İtalya, Rossini'nin mezarını geri istedi. Rossini yine törenle İtalyan hükümetine teslim edildi ve sanatçı son uykusuna uğurlandı.

En önemli operaları: Demetrio e Polibio, La Cambiale di Matriminio, Ciro İn Babilonia, La Scala di Seta, Tancredi, Aureliano in Palmira, Sigismondo, Almaviva, La Gazzetta, Otello, La Cenerentola, La Gaza Ladra, Armida, Adelaide di Borgogna, Mose in Egitto, Adina, Ricciardo e Zoraide, Ermione, Zelmira, Semiramide, Guillaume Tell.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Gioachino Rossini'nin Eserlerinden Bir Örnek


İlgili Yazılar


Çağdaşı 19.-20. Yüzyıl Bestecilerinden BazılarıReferans bilgisi: "Gioachino Rossini", 2010 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/208/Gioachino Rossini.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com