Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ethem Emre Tamer

Solist Tanıtımı

Ethem Emre Tamer

Ethem Emre Tamer 1969 yılında Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Nuri Çeken ile keman çalışmalarına başladı. Doç. Reyyan Yücelen-Başaran'ın keman ve Prof. Nuri Yücelen'in oda müziği sınıfından 1990 yılında H.Ü. Bilim Teşvik Ödülü'nü alarak Yüksek Okul ve Konservatuvar birinciliği ile mezun oldu.

1988'de Almanya'da Spohr Akademisi'nde "Meister" Prof. W. Marschner ile çalışarak diploma aldı. 1989'da Bilkent Üniversitesi Yaz Müzik Okulu'nda Prof. Suna Kan ile çalıştı. 1990 yılında Almanya'dan aldığı DAAD bursu ile öğrenimini Berlin Yüksek Müzik Okulu'nda Prof. Ilan Gronich ile sürdürdü. Bu süre içinde Junge Kammerphilharmonie Berlin, Berliner Mozart Orchester, RIAS Jugend Orchester, Berliner Barock Orchester ve Berliner Symphoniker gibi orkestraların konserlerine katıldı.

1992'de İsrail'de "Music by the Red Sea" Festivali çerçevesinde International Symphony Orchestra'da Lorin Maazel ve Yoel Levi ile çalıştı. Ayrıca Frans Helmerson'un oda müziği kursuna katıldı. 1992-96 yılları arasında Deutsches Symphonie Orchester Berlin'de (şef V. Ashkenazy) çalışan sanatçı şimdiye kadar bu orkestranın Japonya ve Avrupa turnelerine katıldı. Ayrıca bu orkestrada N. Harnoncourt, G. Wand, K. Sanderling, D. Zinman, G. Roshdestvensky, C. Von Dohmanyi, K. Nagano gibi şefler ve G. Kremer, I. Handel, L. Harrel, S. Richter, S. Chang, Y. Kissin ve M. Angerich gibi solistlerle beraber müzik yapma olanağı elde etti.

Sanatçı 1995-96 yıllarında Berlin Flarmoni Orkestrası'nın da (şef C. Abbado) konserlerine katılıp bu orkestrada P. Boulez, M. Jansons, S. Rattle ve J. Levine gibi şeflerle de çalışmış ve bu orkestrada çalan ilk Türk Sanatçı sıfatını kazanmıştır. Ayrıca bu orkestralarda DECCA, RCA, Sony, Deutsche Grammophon gibi firmaların 17 CD prodüksiyonuna katılmıştır. 1993 yılında 3 yıllık bir eğitimden sonra Berlin Yüksek Müzik Okulu Keman bölümünü “Pekiyi” derece ile bitirerek masterini tamamlayan Tamer aynı okulda iki yıl boyunca Keman Pedagojisi uzmanlık bölümünde çalışmalarını sürdürmüştür. Ayrıca Prof. Simon Standage ile Barok Keman çalışmaları yapmıştır.

Halen Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Frankfurt Operası, Wiesbaden Devlet Operası, Mainz Devlet Operası, Kaiserslautern Radyo Orkestrası, Ludwigshafen Devlet Flarmoni Orkestraları'nın konser ve opera temsillerine sürekli konuk sanatçı olarak katılmaktadır. 1996'dan beri Darmstadt Devlet Orkestrası'nın 2. keman grup şefliği görevini sürdüren ve Türkiye'nin çeşitli orkestraları ile sürekli solist olarak konserler veren Tamer ayrıca Barock Enseble Handel With Care ve Viaggio Musicale'nin solo kemancısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili Yazılar


Referans bilgisi: "Ethem Emre Tamer", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/80/Ethem Emre Tamer.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com