Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Jean Sibelius, Senfoni No. 1 Op. 39 Mi minör

Eser Açıklaması

Jean Sibelius, Op. 39 Birinci Senfonisi'ni 1899 yılında, otuz dört yaşındayken, Finlandiya eseri ile aynı zamanda yazdı. Yapıt, on dokuzuncu yüzyılın senfonik anlayışını yansıtır.

Ülkesinin tarihindeki dramatik bir dönemde yazılan eser, özgürlük mücadelesinden mutluluk ve barışı da içeren renkler taşır. Çaykovski'nin senfonilerindeki gibi, dramatik, gerilimli, heyecan dozunda abartmalı, dinleyiciyi etkileme, bir renk ve duygu dünyası yaratma amaçlarını önde tutan bu eserde, daha sonraki yılların olgun bestesini haber veren izler vardır.


Bölümler

I. Andante ma non troppo - Allegro energico
II. Andante
III. Scherzo - Allegro
IV. Finale - Quasi una Fantasia


Birinci bölüm, çarpıcı bir klarinet solosunun yer aldığı, kısa bir girişle başlar. Bunu birinci kemanların sunduğu ana tema izler. Bölümün ikinci teması, flütlerden duyulur.

İkinci bölüm'e, birinci kemanlardan ve viyolonsellerden işitilen bir motifle girilir. Ardından, tahta üfleme çalgıların eşliğinde fagotlar, bir karşı tema sunarlar. Bölüm Arp'in, arpejleri eşliğinde, kornolardan işitilen üçüncü bir tema ile son bulur.

Üçüncü bölüm, 3/4 tempoda bir scherzodur. Bölümün genel havası, "neşeli, muzip, şakacı" diye nitelendirilebilir.

Final'de, senfoninin girişinde klarinetten duyduğumuz temaya dönülür, temayı bu kez kemanlar ele almaktadır. Bölümün ana yapısı, tahta üfleme çalgılardan işitilen ilk temaya dayanır. İkinci tema, geniş bir anlatımla, kemanlar tarafından sunulur. Bu arada, ağır bölümün ana temasını birinci kemanlar ve viyolonseller tekrar ele alırlar. Senfoni, bir "fugato"nun ardından, hüzünlü bir atmosferde sona erer.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Jean Sibelius'un Eserlerinden Başka Örnekler


İlgili YazılarSevebileceğiniz Başka Eserlerden Rastgele Birkaçı


Referans bilgisi: "Jean Sibelius, Senfoni No. 1 Op. 39 Mi minör", 2012 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/318/Jean Sibelius Senfoni No 1 Op 39 Mi minor.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com