Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Antonin Dvorak, Vanda Uvertürü Op. 25

Eser Açıklaması

Antonin Dvorak, Vanda adlı beş perdelik trajik operasını 1875 yılının Nisan ile Aralık ayları arasında bestelemiştir. On bir operasının beşincisi olan bu eser, gerçek olgun ve bireysel tarzı göstermektedir; ancak müzikal değerle bağlantılı olmayan nedenlerle veya operanın dramatik içeriği nedeniyle 17 Nisan 1876'daki prömiyerinden beri 25 kez seslendirilmiştir.

Rudolf Wirsing, Prozatimni Tiyatrosu'nun müdürü olarak ayrıcalığını ortaya koymak için bu eseri seçmiştir. Buna karşın, 1876-1877 sezonu boyunca sadece dört defa seslendirildikten sonra repertuvardan çıkarılmıştır.

Bir sonraki müdür Jan Nepomuk Mayr, 1880'de eserin büyük ölçüde kısaltılmış halinin dört kez daha seslendirilmesini istemiştir.

İlk sahneye koyulduğu şekle benzer bir biçimde bu kez de Prozatimni Tiyatrosu'nun yeterli ses sanatçısı ve gerekli altyapısı olmadığı için etkin bir biçimde sahnelenememiştir.

Viyana, Budapeşte ve Prag'daki operalarda sahnelenmesi düşünülse de bu planlar gerçekleştirilememiştir. Ancak daha sonra eser, 1925'te Plzen'de, 1929'da Prag Ulusal Tiyatrosu'nda ve 1989'da Olomouc'ta seslendirilmiştir.

1879'da Vanda operasına Uvertür olarak bestelenen eserin ilk icrası 1885 yılında yapılmıştır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

Hüseyin Ertuğ


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Antonin Dvorak'ın Eserlerinden Başka Örnekler


İlgili YazılarSevebileceğiniz Başka Eserlerden Rastgele Birkaçı


Referans bilgisi: "Antonin Dvorak, Vanda Uvertürü Op. 25", 2012 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/301/Antonin Dvorak Vanda Uverturu Op 25.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com