Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ayşe Taşpınar

Soloist Introduction

Ayşe Taşpınar

Paris'te doğan Ayşe Taşpınar ilk müzik eğitimini Türkiye'de piyanist olan annesinden aldı. Müzik eğitimine Ankara’da başlayan sanatçı daha sonra "Santa Cecilia (Roma) Konservatuvarı"nı birincilikle ve sınıf atlayarak kazanarak, buradaki eğitimine Pieralberto Biondi'nin öğrencisi olarak devam etti.

İlerleyen yıllarda Türkiye'ye dönen piyanist, calışmalarını "Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi"nde Ersin Onay ile sürdürdü. 2000 yılında Bilkent Üniversitesi'nden Bölüm ve Fakülte birincisi olarak mezun oldu.

Bundan sonra eğitim sürecine tekrar İtalya'da devam eden sanatçı bir yıldan daha kısa bir sürede “Giuseppe Verdi (Milano) Konservatuvarı”nın Diploma di Pianoforte programını Vincenzo Balzani'nin öğrencisi olarak en yüksek dereceyle tamamladı. Aynı konservatuarın Post Diploma konsertislik bölümüne kabul edildikten sonra İtalya’daki kariyerini uluslararası yarışmalarda kazandığı çeşitli derecelerle pekiştirdi.

2004 yılında ABD’nin ünlü müzik okulları arasında yer alan "Jacobs Music School’a (Bloomington/ INDIANA) kabul edildi. 2007 yılında buranın master ve performer diploma programlarından başarıyla mezun oldu. Burada da Arnaldo Cohen ile çalıştı. Daha sonra UCLA'nın (Los Angeles) doktora programında dünyaca ünlü Rus piyanist Vitaly Margulis’in sınıfına girerek piyano eğitimine devam etti.

Burada UCLA Symphony ile solist olarak; bunun yanısıra New York, Washington D. C., Chicago, Toronto, Ottawa, Mexico City, Caracas, Brasilia, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Santiago, Roma, Milano, Granada, Montreal, Bloomington, Ankara ve İzmir’de solo ve oda müziği konserleri verdi.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 75. yılı tanıtım programları kapsamında, Makedonya Cumhuriyeti’nde dönemin T. C. ve Makedonya Cumhurbaşkanları huzurlarında bir resital verdi. Sanatçının katıldığı uluslararası piyano yarışmalarında kazandığı ödüller sırasıyla; Monterosa Kawai (2001) birincilik, Vietri sul Mare (2002) ikincilik, Castiglion Fiorentino (2003) ikincilik ve son olarak Seiler piyano yarısmasında (2004) birinciliktir.

Akademik alanda Osmanlı bestecileri üzerine yazdığı tez büyük ilgi görmüş olup, bunun bir yansıması olarak UCLA tarafından üç uluslararası öğrenciye verilen W. Ulmer Dissertation Year Fellowship Bursu'na hak kazananlardan biri olmuştur.

Türk ve Ermeni dostluğu için Sokka Gakkai Barış örgütü adına verdiği konferansta Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Türk ve Ermeni asıllı bestecilerin batı müziği ile etkileşimlerinin sonucu ortaya çıkan eserlerini tanıtan bir resital vermiştir.

Doktora mezuniyet konserinin önemli bir bölümünü oluşturan bu eserlerin Los Angeles’daki ve ABD'deki ilk performansını, ünlü Ermeni kemancı Movses Pogossianin da yer aldığı meslektaşları ile birlikte UCLA Shoenberg Hall'da gerçekleştirmiştir. Konserin ses getiren başarısı üzerine ABD Büyükelçiligimiz tarafından Washington'a davet edilen sanatcı basın ve televizyonlarda geniş ilgi gören iki dostluk resitali vermistir.

Müzik kariyerini solo ve oda müziği resitallerinin yanısıra son olarak ünlü kemancı Cihat Aşkın ile Los Angeles’da gerçekleştirdigi konser ile sürdüren Ayse Taşpınar halen çalışmalarına Amerika’da ve Türkiye’de devam etmektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
George Gershwin, Rhapsody in Blue


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Ayşe Taşpınar", 2012 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/298/Ayse Taspinar.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com