Klasik Müzik Notları   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notları Twitter Hesabı

Dorian Wilson

Conductor Introduction

1964'te doğan Dorian Wilson, Leonard Bernstein'in son öğrencisidir. Konservatuvar yıllarında piyano, viyola, kompozisyon ve şeflik okuyarak Gustav Meier, Dmitri Kitaenko, Rudolph Barshai, Jorma Panula ve Leonard Bernstein ile çalışma olanağı bulmuştur.

1989 Malko Uluslararası Şeflik Yarışması'nda öne çıkarak 25 yaşındayken 15 yıldan sonra ilk Amerikalı şef olarak Moskova Filarmoni Orkestrası'nın 2. şefliğine getirildi.

Daha sonra Rusya Ulusal Orkestrası'nın şefi olan sanatçı, St. Petersburg Filarmoni ve St. Petersburg Senfoni Orkestralarını sıklıkla yönetti. Paris, Roma, Moskova, Tokyo, Frankfurt, Helsinki, Kopenhag, Berlin, Amsterdam, Floransa, Seul ve St. Petersburg'ta orkestralar yöneten Dorian Wilson, 2004-2007 yılları arasında Belgrad Filarmoni Orkestrası genel müzik direktörü oldu.

2006 yılında Berlin Senfoni Orkestrası ile İspanya turnesinde dokuz konser yöneten sanatçı, 1998-2003 yılları arasında Vorpommern Tiyatrosu'nun da müzik direktörlüğünü yaptı.

Berlin Deutsche Operası, Berlin Komische Operası, İsveç Operası, Weimar Operası ile pek çok yapıma imza atarak iyi bir opera şefi olduğunu da kanıtladı. Dorian Wilson 1989'dan bu yana girdiği her yarışmada ödül almış, Dimitri Mitropoulos (Atina 1996), Kiril Kondrashin (Amsterdam 1994), Tokyo International (Tokyo 1994), Antonio Pedrotti (İtalya 1991), Arturo Toscanini (İtalya 1990, 1992), Nikolai Malko(Kopenhag 1989, 1992) ve Jean Sibelius(Helsinki 1995) yarışmalarını kazanmıştır.

Her zaman az bilinen bestecilerin eserlerini bulup ortaya çıkarmayı seven Dorian Wilson, Ginastera, Martinu, Piazolla, Koechlin, Debussy, Barber, Schmitt, Britten, Respighi,de Falla gibi bestecilerin bazı eserlerinin prömiyerlerini yapmıştır. Wilson, Rostropovich,Yo-Yo Ma, Thomas Zehetmair, Vladimir Viardo, Barry Douglas, Berezovsky, Nelson Freire ve Nabuko Imai gibi dünyaca ünlü solistlerle birlikte çalışmıştır.

Yönettiği orkestralar arasında Danimarka Ulusal Radyo Orkestrası, Hollanda Radyo Filarmoni Orkestrası, Rusya Ulusal Orkestrası, Moskova Radyo Orkestrası, Finlandiya Senfoni Orkestrası bulunan Wilson, Danimarka Kralı, İspanya Kraliçesi, İsveç Kral ve Kraliçesi, Sırp Prensi ve Luxemburg grand Dükü'nün huzurlarında orkestra yönetmiştir.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting Articles


Reference info: "Dorian Wilson", 2012 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/316/Dorian_Wilson.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2019 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com