Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Marek Pijarowski

Şef Tanıtımı

Marek Pijarowski

1980 yılından bu yana W. Lutoslawsky Devlet Filarmoni Orkestrası'nın yönetici ve sanat direktörü olan Pijarowski 1951 yılında Polonya'nın Wroclaw şehrinde doğdu. Eğitim süreci içinde müzik okullarında piyano, keman, obua ve org çalarak çalıştı ve Tadeusz Strugala ile birlikte Wroclaw Müzik Akademisi'nde orkestra yönetti.

Marek Pijarowski aynı zamanda, Weimar'da bulunan Uluslararası Müzik Okulu'nda Avid Jansons ile orkestra yönetimi eğitimini tamamladı. Avusturya Hükümeti'nin burslusu olarak Viyana'daki 'Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Okulu'nda Prof. Carl Oesterreicher ile çalıştı. Bu çalışma kendisine Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti ve Claudio Abbado gibi ünlü şeflerin çalışmalarını doğrudan gözlemlemesine olanak sağladı.

Profesyonel kariyeri 1974 yılında Wroclaw Devlet Filarmoni Orkestrası şefliğine atanması ile başlamıştır. Aynı yıl Polonya orkestra şefleri yarışmasında en genç yarışmacı olarak birincilik ödülü ile Silesian Devlet Filarmoni Orkestrası özel ödülünü kazandı. Bu başarısı, Varşova Ulusal Filarmoni Orkestrası ve Katowice Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası dahil birçok yerden davet edilmesini sağladı. Ertesi yıl Wroclaw Devlet Senfoni Orkestrası'nın ikinci şefliğine atandı.

1980'den beri Polonya Çağdaş Müzik Festivali" Musica Polonka Nova"nın sanat yönetmeni olarak görev yapmaktadır. Pijarowski halen sanat ve eğitim konularında rektör yardımcılığı da yaptığı Wroclaw Müzik Akademisi'nde Orkestra İdaresi Kürsüsü Profesörüdür.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili Yazılar


Referans bilgisi: "Marek Pijarowski", 2012 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/302/Marek Pijarowski.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com