Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Pervin Çakar

Soloist Introduction

Pervin Çakar

Koloratür soprano Pervin Çakar 1981 yılında doğdu. İlk müzik eğitimine 1995 yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü Şan Ana Sanat Dalı'nda mezun oldu.

2003'de Ankara Gazi Üniversitesinde Oylun Erdayı eşliğinde okudu, Ancona'da Accademia D'arte lirica'da, Perugia'da Accademia Musicale Umbria'da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve F. Morlacchi Konservatuarı'nda Michela Sburlati ile eğitimine devam etti.

Luciana Serra, Lella Cuberli, Veriano Lucchetti, Mietta Sighele'nin masterclass sınıflarına katıldı.

Sahneye ilk kez Eskişehir Uluslararası Müzik Festivali'nde Carl Orff'un Carmina Burana eserinde çıkan Çakar, Nerea rolünde Handel'in Deidamia eserinde Ankara Devlet Opera Sahnesi'nde rol aldı.

2006 yılında İtalyan Hükumeti'nin vermiş olduğu burstan yararlanarak İtalya’da opera eğitimini sürdürme fırsatını elde etmiş oldu. Dünyaca ünlü soprano Luciana Serra'nın masterclass programına katıldı. 2008'de İtalya'da preguia "F.Morlacchi" Devlet Konservatuvarı'ndan pekiyi derecede diploma aldı.

İtalya'daki ilk performansını 2006'da Werther'de Sophie rolünde, Milano Teatro Rosetum sahnesinde gerçekleştirdi. Perugia ve Citta di Castello'da Der Schauspieldirektor'de Madame Herz rolünde ve 2007'de Lecce, Teatro Politeama Greco için Der Rosenkavalier'de Marianne/Duenna rollerinde sahne aldı.

Birçok ödül kazandı ve 2008-2009 arasında 60. As.Li.Co. finalisti oldu. Hansel und Gretel'de Gretel rolünü, Teatro Sociale Como, Teatro Grande Brescia, Teatro Fraschini Pavia, Teatro degli Arcimboldi Milano, Teatro Ariosto Reggio Emilia, Teatro Comunale Bologna ve Teatro Giuseppe Verdi'de sahnelemiştir.

2010 yılında İstanbul'da düzenlenen Uluslararası 6. Leyla Gencer Opera Yarışması'nda 3.lük, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da 11. Uluslararası Marie Kraja Festival Opera Yarışması'nda 2.lik, İtalya'da Milano'da 4. Magda Olivero Opera Yarışması'nda ise 2.lik ödülü aldı.

2009 yılında, Teatro La Fenice sahnesinde Maria Stuarda'da Anna Kennedy rolünü sahnelemiştir. Musica Riva Festivali'nde Rigoletto'da Gilda rolü ve 2009 Wexford Festivali La Cambialedi Matrimonio'da Fanny rolü ile uluslararası ilgi toplamıştır.

2010 yılında Teatro alla Scala'da, Alban Berg'in Lulu eserinde Eine Ünfzehnjahrige rolü ile yine Daniele Gatti yönetiminde Theater an der Wien sahnesinde yer aldı. Teatro Giuseppe Verdi Trieste'ye, Riccione'de Giorgio Leardini yönetimindeki Orchestra Sinfonica dell'Emiglia Romagna Toscanini'ye davet edilmiştir.

Konser repertuvarında Avrupa'da sahnelediği soprano sololar ile Carmina Burana ve 58. Wexford Festivali'nde beğeni toplayan resital programı bulunmaktadır. 36. Della Valle D'Itria di Martina Franca Festivali'nde Alessandro Scarlatti'nin Messa di Santa Cecilia eserinde soprano solo olarak sahneye çıktı.

Soprano Pervin Çakar, 2011 yılında jüri başkanlığını Tereza Berganza'nın yaptığı 28. Maria Caniglia Opera Yarışması'nda 1. oldu. Sanatçı ayrıca Lotte Lehmann adına verilen özel ödülü de kazanmıştır.
I suggest, you'll like this:
Turgay Erdener, Afife Balesi'nden Seçkiler


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting Articles


Reference info: "Pervin Çakar", 2011 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/295/Pervin_Çakar.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2021 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com