Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Boguslaw Dawidow

Conductor Introduction

Boguslaw Dawidow

Müzik bilgisi ve sahne karizmasıyla bilinen Dawidow, Polonya Kültür Bakanlığı tarafından (Eylül 1999'dan bu yana) Opole, Polonya Filarmoni Orkestrası'nın genel sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Bu süreçte Opole Filarmoni Orkestrası'nın gerek sanatçı kadrosu oluşumu gerekse orkestranın uluslararası konumu için büyük katkısı bulunmuştur. 2011 kışında aynı orkestrayla Amerika turnesi gerçekleştirecekler.

Sopot'da doğmuş olan Davidow, orkestra şefliğine Bohdan Wodiczko ve Krzysztof Missona ile başlamıştır. Daha ileriki yıllarda Viyana ve İtalya'da eğitimine devam etmiştir. Bunun yanında Leonard Bernstein'ın orkestra yönetme tekniği Davidow üzerinde büyük etki bırakmıştır.

Geçen parlak kariyerinde, Fransa Avusturya Almanya İtalya İsviçre Rusya Amerika İspanya Hollanda Güney Amerika Macaristan Çin ve Japonya'nın bir çok önde gelen orkestrası ile birlikte çalışmıştır. Şef Davidow, Opole Filarmonik Orkestrasıyla beraber bir çok kayıt gerçekleştirmiştir, bunların arasında; Brahms, Çaykovski, Szymanowski, Elsner öne çıkan kayıtlardır.

1991-95 yılları arasında Polonya Oda Orkestrası şefliğini yapmıştır. 1994-2002 yılları arasında ise Rusya Ulusal Akademik Senfoni Orkestrasının hem sanat yönetmeni hem de orkestra şefliğini yapmıştır.

1980'lerde Krakow'da kurmuş olduğu Chopin Oda Orkestrası halen çeşitli Avrupa şehirlerinde turneler düzenlemektedirler. Opole Filarmoni Orkestrası'nın Genel Sanat Yönetmenliğinin yanında 1998 yılında Amerika Philadelphia Virtüozleri Oda Orkestrası'nda birinci misafir şef olmaya layık görüldü.

Boguslaw Dawidow'un üstün müzik yeteneği, geniş müzik repertuarı ve başarılarından dolayı 2002 yılında New York'daki "American Biographical Institute" tarafından "Man of the Year" ödülüne layık görülmüştür.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Boguslaw Dawidow", 2010 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/228/Boguslaw Dawidow.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com