Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Antonin Dvorak, Op. 108 "Öğle Cadısı"

Eser Açıklaması

Antonin Dvorak'ın yine, Karel J. Erben'in (1811-70) 1852'de yayınladığı Ulusal masallar demeti'nde yer alan baladlarından esinlenerek, aşağı yukarı ilkiyle (Su Cini, Vodnik, Op.107) aynı tarihlerde, 11 Ocak-27 Şubat 1896 arasında bestelediği Öğle Cadısı, bu dizi senfonik şiirler arasında ilk kez seslendirilenidir.

Dvorak'ın son Londra ziyaretinde, 26 Ekim 1896 günü Henry Wood yönetiminde, Prag'daki özel Haziran yorumundan sonra resmen ilk kez çalınmıştır.

Eserin başındaki uzun girişle Dvorak baladın bütünlüğünden çok müziğin dengesini düşünür. Geri kalan bölümde de baladın dizelerini canlı ve dramatik olarak işler. Masal kötü bir cadının yaramaz bir çocuğu ele geçirişini anlatır.

Anne, huysuz çocuğunu uslandıramayınca onu kötü yürekli Öğle Cadısı'na vereceğini söyleyerek korkutmak ister. Yaylı çalgıların anneyi, obuanın da çocuğu simgelediği müzikte Öğle Cadısı'nı canlandıran basklarnet ve trompet sesleri, onun çocuğu almaya geldiğini belirtir.

Anne söylediklerinden pişman olmuş, büyük üzüntü ve korku içinde yalvarır. Fakat cadı buna hiç aldırmaz; scherzo türü canlı bir müzikle çevrelerinde ürkütücü dansına başlar, mutlaka çocuğu alacaktır... Daha sonra eve gelen baba eşini yerde baygın bulur; ama kucağındaki çocuk ölmüştür...

Senfonik şiirde onların acısını yansıtan müziğe cadının kahkahaları da karışır ve eseri sona erdirir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlginizi çekecek, öneririm:
Aleksandr Borodin, Orta Asya Steplerinde


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Antonin Dvorak'ın Eserlerinden Başka Örnekler


İlgili YazılarSevebileceğiniz Başka Eserlerden Rastgele Birkaçı


Referans bilgisi: "Antonin Dvorak, Op. 108 "Öğle Cadısı"", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/173/Antonin Dvorak Op 108 Ogle Cadisi.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com