Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Antonin Dvorak, Viyolonsel Konçertosu Op. 104 Si Minor

Eser Açıklaması

İlk yorumu: 1896, Londra. Antonin Dvorak'ın ilk viyolonsel konçertosu gençlik denemesi olup, 1865'te yazılmıştır. Amerika'da bestelenen ve çağın ünlü Çek viyolonselcisi Hanuş Vihan'a adanan "Si minör" konçerto ise ilkinden otuz yıl sonra Amerika'da doğmuştur. Brahms'ın partisyonu ilk görüşünde hayranlığını gizleyemediği bu yapıt ilk defa viyolonselist Leo Stern tarafından yorumlanmıştır.


Bölümler

I. Allegro
II. Adagio ma non troppo
III. Allegro moderato


Birinci bölüm (Allegro) klasik-romantik sanat yapısına tipik bir örnektir. İki esas "tema" "tutti" tarafından başlangıçta arka arkaya sunulur. Bir üçüncü nefis melodi ortalarda belirir, orkestra ve solo çalgı bütün bu malzemeyi çatışmadan, dengeli ve eşit sorumlulukla parlak bir sonuca bağlar.

İkinci bölüm (Adagio ma non troppo) bestecinin tüm verimi arasında zarafet ve içtenliği ile seçkinleşen bir dokudur. Üç kesimli bir halk türküsü obua ve fagotta yansırken bestecinin "Beni yalnız bırak, rüyalarıma ulaşayım..." dizesiyle başlayan şarkısı bölüme katılır. Bu katılışın nedeni aynı şarkıyı çok seven baldızı Kontes Kaunitz'in o sıralardaki ölümüdür.

Üçüncü bölüm (Allegro moderato) orkestranın kısa girişiyle başlar, solo çalgı "rondo" biçimindeki ana "tema"yı sunar, bunu viyolonselin önce klarinetle sonra "birinci kemanla" diyaloğu izler, viyolonsel kendi partisini "pianissimo"ya dek sürükler, orkestra, Amerika'da yazılmasına karşılık Bohem renkleriyle süslü eseri fırtınalı bir "coda" ile tamamlar.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Antonin Dvorak'ın Eserlerinden Başka Örnekler


İlgili YazılarSevebileceğiniz Başka Eserlerden Rastgele Birkaçı


Referans bilgisi: "Antonin Dvorak, Viyolonsel Konçertosu Op. 104 Si Minor", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/90/Antonin Dvorak Viyolonsel Koncertosu Op 104 Si.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com