Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Hakan Kalkan

Conductor Introduction

Hakan Kalkan

Hakan Kalkan 1969 yılında Ankara'da doğdu. 1987 Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesine girdi. Burada Nuran Taşpınar ile Piyano, İstemihan Taviloğlu, Sami Hatipoğlu ve Bujor Hoinic ile teori, solfej ve kompozisyon ayrıca Bujor Hoinic ile orkestra şefliği çalıştı ve 1996 yılında yüksek lisans devresini başarı ile tamamladı.

Aynı yıl Fransa'ya giderek Conservatoire National de Musique de Perpignan'da Denis Dufour ile kompozisyon elektroakustik, Daniel Tosi ile orkestra şefliği, Marie. M. Mille ile Viyolonsel, Andre Mallau ile vurma sazlar çalıştı ve 1998 yılında Orkestra Şefliği dalında Premier Prix aldı. Bu arada Fransa'da yer aldığı festivaller dahil birçok konser yönetti, ve yaz okullarına katıldı.

Daha Sonra Türkiye'ye dönerek Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 3 yıl Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nın şefliğini yaptı. Bununla birlikte teori, solfej, dikte, orkestra şefliği derseri verdi, akademik koordinatörlük ve Bilkent Senfoni Orkestrası idari direktörlüğünü yaptı. Bu dönem içinde Kompozisyon dalında sanatta yeterlik diplomasını aldı.

1995 yılında Başkent Oda Orkestrası ve Mersin Devlet Opera ve Balesi ile gerçekleştirdiği konserleri takiben, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Çukurova devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile başarılı konserler gerçekleştirdi ve büyük övgü aldı.

Türkiye'nin yetiştirdiği genç orkestra şeflerinden biri olan Hakan Kalkan, 2006 yılından bu yana Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Reference info: "Hakan Kalkan", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/87/Hakan Kalkan.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com