Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Mehmet Can Özer

Composer Introduction

Yapısal, kavramsal ve duysal olarak, Avrupa'da sesle uğraşan sanatçılardan çok ileride olan Mehmet Can Özer 1981 yılında doğdu. Profesyonel müzik kariyeri, Bilkent Üniversitesi MSSF Kompozisyon Sanat Dalı'na burslu kabul edilmesiyle başladı. Burada Bujor Hoinic ile bestecilik ve orkestra şefliği çalıştı.

Mezuniyetinin ardından Cenevre Konservatuarı’na elektroakustik ve çalgısal kompozisyon bölümlerine kabul edilerek Michél Jarrell ve Rainer Boesh ile çalıştı. Ardından Zürih HMT’de Gerald Bennett ile bilgisayarlı müzik alanında eğitim gördü. 2005 yılında Türkiye'ye döndü ve Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda uzman öğretim elemanı olarak çalışmaya başladı.

Halıcı-Midi Beste Yarışması (1998), Bourges Uluslararası Elektroakustik Müzik Yarışması (2003 ve 2007), Goethe Enstitüsü Sanatçı Ödülü (2006) ve SWR Experimental Studio (2008) ödüllerine layık görüldü.

Bourges (Fransa), AudioArt (Polonya), ReMusica (Kosova), Busan Bienali (Kore), Pyramidale (Almanya), Acousmania (Romanya), SMC (Yunanistan), Genrator (İsviçre), Electro-Globe (Belçika), Dias Musica Electroacoustica (Portekiz), Create (Amerika), EMUfest (İtalya), Ankara Uluslararası Müzik Festivali (Türkiye), Granada Festivali (İspanya), Estoril Festival (Portekiz), DE:Sonanz (Makedonya) ve Apparat (Danimarka) gibi pek çok uluslararası festivalde ülkemizi temsil etti.

Yurtiçinden aldığı siparişler dışında, I.M.E.B. (Fransa), Musiques-Recherches (Belçika) ve EMS (İsveç) tarafından eser sipariş edilerek stüdyolarına davet edildi. 2005 yılında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde “Açıklamalı Elektroakustik Müzik Konserleri” dizisini başlattı ve 2007’ye dek düzenledi. 2008 yılında Goethe Enstitüsü’nün siparişi olarak, Ernest Lubitsch’in “İstiridye Prensesi” adlı sessiz filme yaptığı doğaçlama müzikle Türkiye turnesi yaptı.

2009 yılında Türkiye’deki ilk elektroakustik müzik albümü olan “Siyah Kalem Dansı” yayınlandı. 2010’da Thyssen-Bornemizsa Art Contemporary (Viyana) tarafından “The Morning Line” isimli ses yerleştirmesi için aldığı sipariş İstanbul 2010 Kütür Başkenti çerçevesinde Eminönü meydanında seslendirildi. Aynı yıl Visisonor Foundation (Amsterdam) tarafından “Siyah Kalem” teması üzerine eser sipariş edildi. Halen “Aşure” isimli yazılımı geliştirerek konserler vermektedir.

Doktora seviyesindeki akademik çalışmalarını Bilkent Üniversitesi'nde tamamlayan Mehmet Can Özer'in çalgı kompozisyonları çeşitli ülkelerde seslendirilmekte, görsel/işitsel yerleştirmeler de yapmaktadır. Sanatçı Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarında öğretim görevlisidir.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting Articles


Reference info: "Mehmet Can Özer", 2012 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/322/Mehmet_Can_Özer.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2021 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com