Klasik Müzik Notları   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notları Twitter Hesabı

Dimitri Sostakovic, Violin Concerto A Minor Op. 99

Review of the Work

Şostakoviç, ilk keman konçertosunu 24 Mart 1948 yılında tamamlamıştır. Besteci ünlü keman sanatçısı David Oistrakh için yazdığı ve ona armağan ettiği konçertosu için zaman zaman Oistrakh'ın da önerilerini almıştır. Yönetimin eser için önyargılı düşünceleri, eserin ilk seslendirilişini etkilemiş, yedi yıl sonra 29 Ekim 1955 yılında Evgeni Myravinsky yönetimindeki Leningrad Filarmoni Orkestrası eşliğinde yine David Oistrakh tarafından yapılan seslendirilmesi ile beğeni kazanmıştır.

Mart 1953 yılında Stalin'in ölümüne kadar şaibeli eserlerden birisi olarak kabul edilen konçerto, bu tarihten sonra aklanmış, Sovyet ruhuna ve halkına yakın olarak kabul edilerek film müziği olarak kullanılmıştır. David Oistrakh bu güzel eserin olmadık yerlerde tartışılması üzerine konçertoyu savunan coşkulu bir makale yazarak halkı ve ilgilileri konçertonun güzelliklerini görmeye davet etmiştir. Günümüzde pek çok eleştirmen Dimitri Şostakoviç'in 1. Keman Konçertosu'nu müziko-dramatik planda, Onuncu Senfoni'den çok daha değerli bir eser olarak kabul etmektedir.


Bölümler

I. Nocturne - Moderato
II. Scherzo - Allegro
III. Passacaglia - Andante
IV. Burlesca - Allegro con brio


Dört bölümden oluşan konçertonun birinci bölümü, Nocturne-Moderato: Viyolonsellerde duyulan karanlık bir tema ile başlar. Ritonello şeklindeki bu temayı kemanın konçertolarda pek alışılmayan lirik teması takip eder. Bu içe dönük bölümün ortasında, keman çelesta ile birlikte iyice umutsuz bir temaya yönelir ve bölüm bu şekilde son bulur.

İkinci Bölüm Scherzo-Allegro: Sonat formundadır ve iki karşı tema içerir. Bu iki temanın gelişmesini enerjik, ritmik bir şekilde sunulan presto coda izler. Keman aynı temayı sunar. Bu bölümde bazen 10. Senfoni'nin bazen de 8 numaralı yaylı çalgılar kuartetinin temalarını duyarız.

Üçüncü Bölüm Passacaglia-Andante: Bestecinin en çok sevdiği bölümdür. Timpani ve viyolonsellerin sunduğu törensel bir girişi, kemanın sunduğu olağanüstü güzellikte bir şarkı izler. Bölüm Şostakoviç romantizminin mükemmel bir örneğidir.

Bölümün sonundaki uzun kadans son bölüm Burlesca-Allegro con brio'ya bağlanır. Bu kısa bölümde Çaykovski'nin keman konçertosunun izlenimleri vardır. Güçlü bir rondo ve folk dans stilinde ele alınan bölüm, artan bir tempo ve heyecanla sona erer.

Vefa Çiftçioğlu


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Dimitri Şostakoviç


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Dimitri Şostakoviç, Keman Konçertosu La Minör Op. 99", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/28/Dimitri_Sostakovic_Keman_Koncertosu_La_Minor_Op.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2019 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com