Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Hande Özyürek

Solist Tanıtımı

Hande Özyürek

15. Uluslararası Müzik Yarışması birincisi Hande Özyürek, on bir yaşında ilk keman derslerine başladı. Mimar Sinan Üniversitesi'ne bağlı Devlet Konservatuvan'nda Prof. Çiğdem İyicil'den keman, Prof. Cengiz Tanç'tan kompozisyon dersleri aldı ve on dokuz yaşında, birincilikle mezun oldu.

Çalışmalarını, Türk Eğitim Vakfı'ndan kazandığı bursla, Almanya'da, Prof. Lukas David ve Tim Vogler'le sürdürdü ve Detmold Müzik Akademisi'nden çok iyi derece ile mezun oldu. Ünlü solistler Prof. Antje Weithaas ve Prof. Joshua Epstein'ın rehberliğinde devam ettiği solistlik sınıfını üstün başarı ile bitirdi.

Hande Özyürek, "Sedat - Güzin Gürel Kültür ve Sanat Vakfı Başarı Ödülü (İstanbul, 1995), Genç Yorumcular Başarı Ödülü "Förderpreis", (Lüdenscheid, Almanya, 1996) ve British Council "Yılın Genç Müzisyeni" (1999) ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır.

Uluslararası yarışmalara katılmış, İtalya - San Bartolomeo'da (2001'de keman, 2003'te oda müziği dalında) ikincilik ödülleri almış, İtalya'nın Finale Ligure şehrinde yapılan "Palma d'Oro" müzik yarışmasında, 2003 yılında keman dalında verilen tek ödüle layık görülmüştür. 2003 yılında Junior Chamber International tarafından yapılan elemeleri kazanarak Kültürel Başarı Ödülü'nü almıştır.

16 yaşında orkestra eşliğinde ilk solo konserini veren Hande Özyürek, Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika, İtalya ve Türkiye'de verdiği konserlerde Viyana Bosendorter Saal, Viyana Musikverein, Münih Filarmoni, Berlin Filarmoni, Bayern Radyosu, Stuttgart Liederhalle gibi ünlü konser salonlarında solo konserler vermiş, Brüksel Filarmoni Orkestrası, SudWest Deutsche Philharmonie, Plovdiv Filarmoni Bulgaristan, Mozart Senfoni Orkestrası (Almanya), İstanbul, İzmir, Bursa, Çukurova Devlet Senfoni orkestrası gibi orkestraların yanı sıra pek çok oda orkestrası (Milli Reasürans, Borusan, Başkent Akademik, Camerata Saygun) eşliğinde çalmıştır.

Katıldığı Uluslararası Müzik Festivalleri şöyle sıralanabilir: Bach Festivali (Maraton), Villingen-Schwellingen Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, İstanbul Müzik Festivali, Eskişehir Müzik Festivali.

2007 yılının "Saygun Yılı" olması nedeniyle Kalan Müzik imzasıyla çıkardığı "Saygun'la Yüz Yüze" (FACE to FACE with SAYGUN) albümü, ünlü bestecimiz Ahmed Adnan Saygun'un "komple" keman-piyano eserlerinin kaydedildiği ilk albümdür. Albümün özellikle Almanya'da gördüğü ilgi dolayısıyla 2011 yılında benzer bir albüm çalışması için kayıtlar sürmektedir.

Uluslararası Frankfurt Keman Müzik Günlerinde kazandığı Özel ödülünü kazanan Özyürek, önümüzdeki yıl içinde Prag Filarmoni Orkestrası île Erkin Konçerto'nun bir CD kaydı gerçekleştirecek ve aynı Konçerto ile vereceği konserler dizisinde Avrupa'nın önde gelen orkestralarından biri olan Münih Radyo Senfoni Orkestrası'da bulunmaktadır. Özyürek, bu konserde F. Chalo'nun 1886 Turin yapımı kemanı ile çalmaktadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili Yazılar


Referans bilgisi: "Hande Özyürek", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/196/Hande Ozyurek.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com