Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Bülent Evcil

Solist Tanıtımı

Dünyaca ünlü flüt virtüözü Sir James Galway tarafından kuşağının en iyi flütçüsü olarak tanımlanan Bülent Evcil; 1980 yılında MSÜ Devlet Konservatuvarında başladığı flüt eğitimini Brüksel Kraliyet Konservatuvarı ve Heidelberg-Mannheim Müzik Yüksek okuluyla tamamladı. 1992 yılında Sir James Galway'in Dublin'de düzenlediği flüt seminerindeki "en iyi yorumcu" yarışmasında kazandığı ikincilik ödülü ona ünlü virtüozün ögrencisi olma fırsatını sağladı.

2000-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesinde flüt Grup Şefi olarak çalışan sanatçı, halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda Flüt Grup Şef Yardımcısı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nda Solo Flütçü ve İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Bölümü Master programında da flüt ögretim görevlisi olarak çalısmaktadır. Evcil aynı zamanda uluslararası orkestralarda solo flütçü ve 1. flütçü olarak yer almaktadır.

Bunlar arasında; Lorin Maazel şefliği altındaki Arturo Toscanini Filarmoni Orkestrası (İtalya), Güney Amerika'nın en iyi orkestrası olan Sao Paulo Devlet Senfoni Orkestrası (Brezilya) İtalyan Uluslararası Senfoni Orkestrası (İtalya), Murcia Devlet Senfoni Orkestrası (İspanya) sayılabilir.

Solist kariyerine de yurtiçi ve yurtdışında yeraldığı birçok seçkin konser ve uluslararası müzik festivallerine aldığı davetlerle devam etmektedir. Bunlar arasında; Amerikan Flütçüler Birliği (NFA) San-Diego Kaliforniya, İtalyan'nın Milano kentindeki "Falaut" Festivali, İngiliz Flütçüler Birliği tarafından düzenlenen 5. İngiliz Flüt Festivalleri ve Krakow, İstanbul, Ankara, Eskişehir Uluslararası Müzik Festivalleri sayılabilir.

Sanatçı 2004 yılında J. Rodrigo'nun, otoritelerce dünyanın en zor flüt konçertosu olarak adlandırılan "Concierto Pastoral" isimli eserin Türkiye'de ilk seslendirilişini İstanbul, Adana ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde gerçekleştirmiştir.

Flütün Türkiye'deki popülerliğini arttırmayı ve sanatıyla Türkiye'yi dünyada en iyi şekilde temsil etmeyi kendine amaç edinmiş olan sanatçı, Belçika Kraliyet sanat teşvik madalyası sahibidir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili Yazılar


Referans bilgisi: "Bülent Evcil", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/180/Bulent Evcil.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com