Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Nezih Seçkin

Şef Tanıtımı

Nezih Seçkin

Halen Almanya'da Lüneburg Operasının 1. Orkestra şefi olan Nezih Seçkin Bandırma'da doğdu. 5 yaşında müziğe başladı. 17 yaşında Ankara Devlet Konservatuvarı'nın yüksek bölümünden Mithat Fenmen'in öğrencisi olarak pekiyi derece ile mezun oldu. Aynı yıl Viyana Müzik Akademisi'nin piyano ve orkestra şefliği bölümlerini kazanarak her iki bölümü de 4 yıl içinde bitirerek diploma aldı.

Piyano Bölümünde Dieter Weber ve Noel Flores ile çalıştı. Orkestra şefliğinde ise Karl Osterreicher ile çalıştı. Almanya'da Celibidache'nin kurslarına katıldı. Leningrad'da İlya Musin ile çalıştı. Ünlü Rus şeflerinin hocası olan Musin Seçkin'e özel bir ilgi gösterdi.

Ayrıca Türkiye'de Zarife İsmailova ile de çalışmalar yapan Seçkin, Viyana'da piyanist olarak Mozart yorumu ile övgü alırken, Macaristan'da yönettiği Haydn senfonilerindeki yorumu ile Macar basınından büyük övgü aldı. Almanya'da 16 yıl süreyle Lüneburg, Roblens, Hildesheim, Dortmund Operalarında görev yaptı.

Koblenz'de Ren Filarmoni, Dortmund'da Dortmund Filarmoni gibi, bu şehirlerin orkestraları ile sayısız Opera, Operet, Müzikal, Bale, Konser ve Turneler yönetti. Lübeck Operası'nda misafir şef olarak temsil yönetti. Dortmund Filarmoni Orkestrası ile Beethoven'in 3. ve 5. piyano konçertolarını çaldı. Recklinghausen Senfoni Orkestrası ile Beethoven Korolu Fantezi'yi seslendirdi.

Ayrıca Dortmund Enstrüman Cemiyeti Senfonik Orkestrasında 4 yıl müzik direktörlüğü yaptı. Bu orkestra ile çeşitli senfonik konserler yönetti. Polonya, Macaristan ve Hollanda orkestraları ile Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve Danimarka'da sayısız turneler yönetti.

Amerika, Romanya ve Slovakya'da konuk şef olarak bulundu. Sanatçı Adana, Bursa, Antalya, ve Eskişehir Senfoni Orkestralarını yönetti. Efes ve Aspendos Festivallerinde görev aldı. Mersin ve İzmir Operalarında müzik direktörlüğü yaptı.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili Yazılar


Referans bilgisi: "Nezih Seçkin", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/157/Nezih Seckin.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com