Klasik Müzik Notları   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notları Twitter Hesabı

Henryk Wieniawski, Violin Concerto No. 2 Op. 22 D Minor

Review of the Work

19. yüzyılın ikinci yarısında keman üzerindeki ustalığı ve kişisel niteliğiyle iki sanatçının seçkinleştiği görülür. Joseph Joachim ve Henryk Wieniawski. İkincisi aynı zamanda besteci olarak da tanınmış, çalgısı için bıraktığı yapıtlar daima ilgi görmüştür.

Moskova'da yardımsız ve gelirsiz kalan, ağır bir hastalık sonucu genç yaşta ölen Henryk Wieniawski keman için iki konçerto bırakmıştır. Bunlardan özellikle Fransız okulu etkisinde yazılmış "ikinci" konçerto kemancıların gözde repertuvarı arasında sayılır.


Bölümler

Eser üç bölümden oluşur:

I. Allegro moderato
II. Romance: Andante non troppo
III. Allegro moderato


Birinci bölüm (Allegro moderato) orkestranın sunduğu ilk "tema" ile girer, kemanın devraldığı melodi çeşitli süslemelerle kornonun verdiği ikinci "tema"ya ulaşır.

Birinci ve ikinci bölümler arasındaki bağlantıyı klarnetin uzunca bir "geçiş"i kurar, lirik bir şarkı karakterindeki ikinci bölüm (Romance:Andante non troppo) kemandan yansıyan bir "kadans"la üçüncü bölüme (Allegro moderato) bağlanır.

Besteci "a la Zingara – Çingene tarzında" sözcüğüyle bölümün özelliğini belirtmiş, başlıca iki "tema"nın sunuluşunda kemanı görevlendirmiştir.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Henryk Wieniawski


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Henryk Wieniawski, Keman Konçertosu No. 2 Op. 22 Re Minor", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/104/Henryk_Wieniawski_Keman_Koncertosu_No_2_Op_22.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2019 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com