Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Henryk Wieniawski, Keman Konçertosu No. 2 Op. 22 Re Minor

Eser Açıklaması

19. yüzyılın ikinci yarısında keman üzerindeki ustalığı ve kişisel niteliğiyle iki sanatçının seçkinleştiği görülür. Joseph Joachim ve Henryk Wieniawski. İkincisi aynı zamanda besteci olarak da tanınmış, çalgısı için bıraktığı yapıtlar daima ilgi görmüştür.

Moskova'da yardımsız ve gelirsiz kalan, ağır bir hastalık sonucu genç yaşta ölen Henryk Wieniawski keman için iki konçerto bırakmıştır. Bunlardan özellikle Fransız okulu etkisinde yazılmış "ikinci" konçerto kemancıların gözde repertuvarı arasında sayılır.


Bölümler

Eser üç bölümden oluşur:

I. Allegro moderato
II. Romance: Andante non troppo
III. Allegro moderato


Birinci bölüm (Allegro moderato) orkestranın sunduğu ilk "tema" ile girer, kemanın devraldığı melodi çeşitli süslemelerle kornonun verdiği ikinci "tema"ya ulaşır.

Birinci ve ikinci bölümler arasındaki bağlantıyı klarnetin uzunca bir "geçiş"i kurar, lirik bir şarkı karakterindeki ikinci bölüm (Romance:Andante non troppo) kemandan yansıyan bir "kadans"la üçüncü bölüme (Allegro moderato) bağlanır.

Besteci "a la Zingara – Çingene tarzında" sözcüğüyle bölümün özelliğini belirtmiş, başlıca iki "tema"nın sunuluşunda kemanı görevlendirmiştir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Henryk Wieniawski'nin Eserlerinden Başka Örnekler


İlgili YazılarSevebileceğiniz Başka Eserlerden Rastgele Birkaçı


Referans bilgisi: "Henryk Wieniawski, Keman Konçertosu No. 2 Op. 22 Re Minor", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/104/Henryk Wieniawski Keman Koncertosu No 2 Op 22.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com