Klasik Müzik Notları   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notları Twitter Hesabı

George Gershwin, Kuba Overture

Review of the Work

Amerikalı besteci George Gershwin popüler caz stilini geleneksel senfonik biçimlerde kullanmasıyla tanınır. Asıl adı "Rumba" olan bu senfonik eserinde de Gershwin, Latin Amerika müziğinin stiliyle ve canlı ritmiyle caz dünyasına getirdiği parıltıları yansıtmıştır.

Eseri Gershwin 1932 Şubatında Havana'da yaptığı iki haftalık bir tatilin etkileriyle aynı yıl Temmuz, Ağustos aylarında bestelemiştir.

Uvertüre Karayip ritimleri, Küba'nın yerli vurma çalgıları egemendir ve formu geleneksel A-B-A biçimindedir. Ana teması Ignacio Pineiro'nun tanınmış bir parçası olan "Echale Salsita"'dan alınmıştır.

Kısa bir girişten sonra ana tema bir Latin stili Ostinato (sürekli tekrarlanan bas figürü) ile duyurulur. Bu temayı hemen ardından daha lirik bir bölme takip eder. Bu bölmenin özelliği iki enstrüman veya iki grup arasındaki diyaloglardan oluşmasıdır.

Üçüncü ve son bölme hem kısa bir gelişme bölmesini hem de birinci temaya dönüşü içerir. Eser kısa, çılgın bir "coda" ile biter.
I suggest, you'll like this:
Ferit Tüzün, Çeşme Başı

Nejat Başeğmezler


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Work by George Gershwin


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "George Gershwin, Küba Uvertürü", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/46/George_Gershwin_Kuba_Uverturu.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2018 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com