Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

George Gershwin, Küba Uvertürü

Eser Açıklaması

Amerikalı besteci George Gershwin popüler caz stilini geleneksel senfonik biçimlerde kullanmasıyla tanınır. Asıl adı "Rumba" olan bu senfonik eserinde de Gershwin, Latin Amerika müziğinin stiliyle ve canlı ritmiyle caz dünyasına getirdiği parıltıları yansıtmıştır.

Eseri Gershwin 1932 Şubatında Havana'da yaptığı iki haftalık bir tatilin etkileriyle aynı yıl Temmuz, Ağustos aylarında bestelemiştir.

Uvertüre Karayip ritimleri, Küba'nın yerli vurma çalgıları egemendir ve formu geleneksel A-B-A biçimindedir. Ana teması Ignacio Pineiro'nun tanınmış bir parçası olan "Echale Salsita"'dan alınmıştır.

Kısa bir girişten sonra ana tema bir Latin stili Ostinato (sürekli tekrarlanan bas figürü) ile duyurulur. Bu temayı hemen ardından daha lirik bir bölme takip eder. Bu bölmenin özelliği iki enstrüman veya iki grup arasındaki diyaloglardan oluşmasıdır.

Üçüncü ve son bölme hem kısa bir gelişme bölmesini hem de birinci temaya dönüşü içerir. Eser kısa, çılgın bir "coda" ile biter.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlginizi çekecek, öneririm:
Ferit Tüzün, Çeşme Başı

Nejat Başeğmezler


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

George Gershwin'in Eserlerinden Başka Bir Örnek


İlgili YazılarSevebileceğiniz Başka Eserlerden Rastgele Birkaçı


Referans bilgisi: "George Gershwin, Küba Uvertürü", 2009 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/46/George Gershwin Kuba Uverturu.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com