Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ender Sakpınar

Şef Tanıtımı

Ender Sakpınar

Müzik eğitimini, Ankara Konservatuvarı, Paris Konservatuvarı, Ecole Normale Superieure de Musique de Paris ve "Vermeil" Orkestra Şefliği ödülünü aldığı Rueil Malmaison Devlet Konservatuvarı'nda aldı. Dört yıl Fransız hükümetinin burslusu olarak İtalya ve Fransa'da aktif katılıma hak kazandığı çeşitli stajlarda Devos, Dervaux, Ferrara ve Giulini gibi ünlü orkestra şefleriyle çalıştı.

Sanatçı, Paris Pasdeloup Senfoni Orkestrası'ndaki asistanlık görevinin yanı sıra, 1982 yılında Fransa Kültür ve Dışişleri Bakanlığı himayesinde "Ensemble International de Paris" Orkestrası'nı kurdu ve 1987 yılına kadar Orkestra'nın Müzik Direktörü ve Orkestra Şefi olarak başta Paris olmak üzere Fransa, İtalya, İsveç, Malta ve Türkiye'de çeşitli festivallere davet edildi.

1987-2014 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası şeflik görevinin yanı sıra Ege Senfoni Orkestrası ve Enka Sinfonietta'nın kurucusu ve Genel Müzik Direktörü olarak orkestra şefliğini yapmıştır.

2004 yılından bu yana Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Sanat Danışmanlığı ve Orkestra Şefliği görevini sürdüren sanatçı, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Meksika, Avusturya, İsveç, Almanya, Yunanistan, Moldova, Bosna Hersek, Japonya'da çeşitli orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

İdil Biret, Güher/Süher Pekinel, Mintcho Minchev, David Geringas, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Peter Katin, Konstantin Kulka, Jiri Barta, Radion Azarkin, Vaclav Hudacek, Liana Isakadze, György Sandor, Tedi Papavrami, Vladimir Ovchinikov, Louis Bacalov, Vladimir Krainev, Gregory Sokolov, Maxim Fedotov, Roby Lakatos, Swingle Singers, Eleni Karaindrou gibi ünlü solistlerle konser veren sanatçı, 2014 yılından bu yana İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın şefidir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili Yazılar


Referans bilgisi: "Ender Sakpınar", 2015 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/351/Ender Sakpinar.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com