Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Dimitri Şostakoviç, Senfoni No. 5 Op. 47 Re minör

Eser Açıklaması

Şostakoviç'in 1937 yılı Nisan ve Temmuzu arasında yazdığı ve ilk kez 21 Kasım 1937 de Leningrad'da, şef Yevgeny Mravinsky yönetimindeki Leningrad Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilen Beşinci Senfoni'si, bestecinin en tanınmış eserlerinden biridir. İlk gösterimi çok başarılı bulunmuş ve yarım saatten uzun süre coşkuyla alkışlanmıştır.

Bu büyük bir başarıdır, çünkü bir önceki yıl, 1936'da Şostakoviç bir besteci olarak epeyce gözden düşmüştü. Üstelik Lady Macbeth adlı operasıyla Berrak Nehir adlı balesi Pravda gazetesinde yerden yere vurulmuştu.


Bölümler

I. Moderato
II. Allegretto (Şerzo)
III. Largo
IV. Allegro non troppo

Beşinci Senfoni, bestecinin yıldızının yeniden parlamasına sebep oldu. Eserin bir programı, ya da bestecinin özgeçmişine bağlı bir programı var gibidir. Buna "Bir kişiliğin oluşumu" da diyebiliriz.

İnsanda kahramanlık duyguları uyandıran, tantanalı bir ilk bölümü neşeli, hayat dolu, zarif bir Scherzo izler. Üçüncü bölüm, oldukça melankoliktir. Senfoni bazen Mahler'i bazen Skriabin'i hatırlatan parlak, etkili bir Finalle sona erer.

Eserin orkestrasyonu iki flüt ve bir pikolo flüt, iki obua, iki klarinet ve bir Mi bemol klarinet, iki fagot ve bir kontrafagot, dört korno, üç trompet, üç trombon, tuba, timpani, trampet, üçgen, ziller, bas davul, tam-tam, glockenspiel, ksilofon, iki arp, piyano, çelesta ve yaylılar için yapılmıştır.

Dimitri Şostakoviç'in bu 5. senfonisi en son 2009 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) tarafından çalınmıştı, bu yılsa 23-24 Eylül 2011'de Bilkent Senfoni Orkestrası'nda (CSO) 2011-2012 sezonu açılış konserinde seslendirilecek.

CSO'nın 2011-2012 sezonu açılış konseri içinse http://www.klasiknotlari.com/tr/282/CSO_2011_2012_Sezonuna_Merhaba_Klasik_Muzik.html adresine bakabilirsiniz.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili YazılarSevebileceğiniz Başka Eserlerden Rastgele Birkaçı


Referans bilgisi: "Dimitri Şostakoviç, Senfoni No. 5 Op. 47 Re minör", 2011 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/283/Dimitri Sostakovic Senfoni No 5 Op 47 Re.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com