Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Franz Joseph Haydn, Trumpet Konçertosu, E flat Majör Hob.: VII e, 1

Review of the Work

Franz Joseph Haydn'ın Trompet Konçertosu (Concerto per il Clarino / Trumpet concerto) 1796'da, 64 yaşındayken eski dostu Avusturyalı trompet virtüözü Anton Weidinger için yazılmıştır.


Enstrümantasyon

Anton Weidinger tüm oktav yelpazesinde çalınabilen takdire değer, tuşlu bir trompet geliştirmiştir. Bundan önce, trompet genellikle valfsizdi, çok zor çalınabiliyordu ve dudak basıncının değişimiyle yalnızca sınırlı bir yelpazedeki harmonik notaları çalabiliyordu. Bu harmonik notalar üst oktavlarda toplanmıştı, dolayısıyla önceki trompet konçertoları yalnızca çok tiz melodileri çalabilirlerdi (örn., Bach'ın 2 no'lu Brandenburg Konçertosu).

Haydn'ın konçertosu daha düşük oktavdaki ezgileri içererek, yeni enstrümanın yeteneklerini ortaya çıkarır. Bu orta-klasik evrede Avrupa'nın tümünde valfler kullanarak trompetin ses rengini genişletmek için denemeler yapılmıştı. Ancak sesin zayıfça niteliği yüzünden Weidinger'in delikler açıp flüt-vari tuşlarla bunları kullanmak fikri genellikle yaygın değildi.

Dolayısıyla tuşlu trompet nadiren bir repertuara alınırken, doğal trompet klasik orkestrada hâlâ süregiden bir kullanıma sahipti. Günümüzde kullanılan valfli trompetler ise ilkin 1830'larda görülmeye başlamıştır. Doğal trompetse Barok müziği yeniden nefes veren kimi performanslarda hâlâ kullanılmaktadır.


Bölümler

Eser, konçertolarda genelde görüldüğü üzere üç bölümden oluşmuştur:

I. Allegro (sonata)
II. Andante (sonata)
III. Finale-Allegro (Rondo)


Weidenger tarafından yapılan ilk seslendirmelerden sonra bu konçerto unutulmuştu. 1800'lerin sonunda yeniden keşfedilmiştir. Chicago Senfoni Orkestrası'nda trompetçi olan Paul Handke, solo trompet kısmını Haydn'ın özgün elyazmalarından 1899'da gün ışığına çıkarmıştır.

Barok dönemin yenilikçi bu konçertosu, solo trompete ek olarak 2 flüt, 2 obua, 2 fagot, 2 korno, 2 (doğal) trompet (solo trompeti değil, genellikle korno veya timpaniyi desteklemek için), timpani ve yaylılar için notalandırılmıştır.


- Wikipedia ve diğer çevrimiçi notlardan yararlanılmıştır.

İlker Fıçıcılar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Work by Franz Joseph Haydn


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Franz Joseph Haydn, Trompet Konçertosu, Mi Bemol Majör Hob.: VII e, 1", 2009 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/78/Franz_Joseph_Haydn_Trompet_Konçertosu_Mi_Bemol.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com