Klasik Mzik Notlar   Classical Music   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 
Klasik Notlar Twitter Hesab

Henryk Wieniawski, Legende Op. 17

Review of the Work

"Gösteri parçası" (showpiece) olarak adlandırılan türde bir müzik olan Légende (Efsane), 1860 yılında yazılan yaklaşık sekiz dakikalık bir parçadır. Efsaneye göre Wieniawski “Efsane"yi nişanlısı lsabel Hampton için yazmış, kızlarının onunla evlenmesine karşı olan lsabel'in anne ve babası bu müziği dinledikten sonra hayran kalıp evlenmelerine razı olmuş.

Üç bölmeden oluşan parçanın başındaki kısa girişte fagotlardan duyulan ana motiften sonra solo kemanın kederli ezgisi başlar. Fakat keder çabucak dağılır ve ezgi mutluluk duyguları ile sürer. Ardından fagotlardaki motiün yeniden duyulması ile keder yine başlar. Bu, keder-kısa mutluluk-keder sırası bir kez daha yinelenir ama fagot motifi bu kez kemandadır.

Hemen ardından parlak, neşeli ikinci bölme başlar. Belki de solistin gösterisi de burada başlamaktadır: Yoğun çift sesler kemancıları oldukça zorlar. Bu ikinci bölmenin sonunda küçük ama etkili bir Kadans (Cadenza) ile birinci bölme yeniden başlar ve kısa bir bitirişle efsane sona erer.

Nejat Başeğmezler


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Henryk Wieniawski


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Henryk Wieniawski, Legende Op. 17", 2015 , Klasik Notlari website, http://www.klasiknotlari.com/en/344/Henryk_Wieniawski_Legende_Op_17.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com