Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Henryk Wieniawski, Legende Op. 17

Eser Açıklaması

"Gösteri parçası" (showpiece) olarak adlandırılan türde bir müzik olan Légende (Efsane), 1860 yılında yazılan yaklaşık sekiz dakikalık bir parçadır. Efsaneye göre Wieniawski “Efsane"yi nişanlısı lsabel Hampton için yazmış, kızlarının onunla evlenmesine karşı olan lsabel'in anne ve babası bu müziği dinledikten sonra hayran kalıp evlenmelerine razı olmuş.

Üç bölmeden oluşan parçanın başındaki kısa girişte fagotlardan duyulan ana motiften sonra solo kemanın kederli ezgisi başlar. Fakat keder çabucak dağılır ve ezgi mutluluk duyguları ile sürer. Ardından fagotlardaki motiün yeniden duyulması ile keder yine başlar. Bu, keder-kısa mutluluk-keder sırası bir kez daha yinelenir ama fagot motifi bu kez kemandadır.

Hemen ardından parlak, neşeli ikinci bölme başlar. Belki de solistin gösterisi de burada başlamaktadır: Yoğun çift sesler kemancıları oldukça zorlar. Bu ikinci bölmenin sonunda küçük ama etkili bir Kadans (Cadenza) ile birinci bölme yeniden başlar ve kısa bir bitirişle efsane sona erer.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

Nejat Başeğmezler


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Henryk Wieniawski'nin Eserlerinden Başka Örnekler


İlgili YazılarSevebileceğiniz Başka Eserlerden Rastgele Birkaçı


Referans bilgisi: "Henryk Wieniawski, Legende Op. 17", 2015 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/344/Henryk Wieniawski Legende Op 17.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com