Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Klasik Müzik Konser Adabı

Klasik müzik konserlerinin en keyifli yanı rahat rahat çekirdeğimizi çitlerken sahnedeki eğlenceyi arkadaşlarımıza Twitter ile tweetleyebilmektir. İşte bu gibi konser görgü kurallarını aşağıya derledim ki bilmediğimiz için utanıp mahcup duruma düşmeyelim.

Klasik Müzik Konseri Görgü Kuralları


Konseri çok beğendim, yerimde duramıyorum adeta... Ne yapayım?

Patlatın alkışı... Müziğin bir bölümünden diğerine geçerken bir sessizlik oluşur... Hah işte tam da bu noktalarda basın alkışı ki daha bir şevkle çalsın müzisyenler... Hazır alkışlıyorken ciğerlerinizi boşaltırcasına iyice bir öksürebilirsiniz hem... Çakılmaz o arada.


Peki konseri nasıl adabıyla eleştirebilirim?

Soru mu bu? Tabii ki Twitter ile... Klasik müzik konserleri tweet atmak içindir. Mümkünse 2 adet cep telefonu getirip ışıklarını maksimum açıp arka koltukta oturanın gözüne ışık tutarak, konser hakkındaki fikirlerinizi Twitter'dan canlı canlı paylaşın; olmadı eski usül sms atarsınız konser sırasında.


Konsere girerken elime bir kitapçık tutuşturdular; okuyorum ama anlamıyorum. Ne bu?

Ters tutuyorsunuzdur. Çevirerek bir daha okuyun... Adagio, Andante gibi şeyler yazar... İşte onların sayısı toplam kaç öksürük veya alkış şansı olduğunu göstermektedir. Değerlendirin.


Konserler hep yemek saatine denk geldiğinden bazen sakız çiğniyor, bazen çekirdek çitliyorum ama açlığımı bastıramıyorum... Yemek veriyorlar mı?

Ahh ahhh... Konserlerin kanayan bir yarasına parmak bastınız. Henüz yemek servisi yapmıyorlar... En iyisi siz tok karnına gelin. Hem ağırlık çöktüğünden hafif müzik daha hızlı uyutuyor... Bol acılı lahmacun ya da sarımsaklı mantı yeyip öyle gelmek daha iyidir. Böylece sağınız solunuz da hızlı boşalır, daha rahat uyursunuz.


Konsere gelirken nasıl giyineyim?

Biliyorsunuz, klasik müzik konserlerine hafif müzik de derler... Haliyle üstünüze de hafif bir şeyler giyin gelirken. Eşofman uygundur.


Yaa hafif dediniz hafifledim, dans etsem mi?

Tabbbiii kii... Ama şimdi yeriniz dar, oynayamazsınız da. En iyisi ayağınızla öndeki koltuğa tempo tutun, parmak şıklatın canlandırın biraz ortalığı canım.


Eşofman da harika fikir; konsere de geç kalmam hazırlanırken.

Telaşlanmayın, aceleye ne lüzum... Yüzyıllardır aynı şeyleri çaldıklarından, zamanında gelmeniz gerçekten gereksiz. Hem konser sırasında kapı açıldıkça serinliyoruz.


Off harikasınız durun bunları not alayım.

Yok yok, buna da hiç gerek yok... Bu http://klasiknotlari.com/ sitesi cepten de açılıyor. Konser sırasında unuttuğunuz bir nokta olursa çantanızı şööyle iyice bir kurcalar, karıştırır birkaç dakika içinde cep telefonunuzu bulur ve bu sayfaya bağlanırsınız. Hem kimbilir, belki epeyidir kaybettiğiniz bir şeyi de bulursunuz hazır çantanızı hışırdatıyorken.


Mersi

Bir şey.


not: Anlaşılmıyorsa, lütfen bu notu ters tutup okuyun.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlginizi çekecek, öneririm:
Jean Sibelius, Tuonela Kuğusu No. 2 Op. 22

İlker Fıçıcılar


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili Yazılar


Referans bilgisi: "Klasik Müzik Konser Adabı", 2012 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/314/Klasik Muzik Konser Adabi.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com