Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
kredi burs yurt
www.KrediBurs.com.tr
Depremden Etkilenenlere Enstrüman Destek Bursu


Klasik Notları Twitter Hesabı

Mithat Fenmen

Composer Introduction

Mithat Fenmen Türkiye'de çoksesli müziğin gelişiminde önemli katkıları bulunmuş olan besteci, piyanist, müzik yazarı ve yayıncısıdır. Annesi piyano, mühendis olan babası flüt, amcası da piyano ve keman çalan müziksever bir aileye 1916 yılında doğan Mithat Fenmen 9 yaşında piyanoya başlamıştır.

1929 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda Cemal Reşit Rey'in öğrencisi olan genç besteci, 1935 yılında liseyi bitirdikten sonra Paris'e giderek Ecole Normale de Musique'te öğrenim yapmış, Alfred Cartot ile piyano, Nadia Bolulanger ile armoni ve kompozisyon çalışmıştır.

Konservatuvarı bitirdikten sonra, Almanya’ya giderek Münih Devlet Konservatuvarı'nın kompozisyon bölümünde Joseph Haas'ın öğrencisi olmuştur. İkinci Dünya Savaşı başlayınca 1939 yılında yurda dönmüş ve Ankara Devlet Konservatuvarı'na piyano öğretmeni olarak atanmıştır. 1954 yılında İngiliz bale sanatçısı Beatrice Appleyard ile evlenen besteci, iki kez konservatuvar müdürlüğü görevinde de bulunmuştur.

Mithat Fenmen, bir virtüöz olarak Avrupa'da resital ve konserler vermiş, Türkiye’ye gelen ünlü müzikçilere de eşlik etmiştir. Piyano edebiyatının başlıca yapıtlarını Türkiye'de ilk seslendiren üretici kimliğiyle de tanınmıştır.

Ülkemizde "ilk seslendirme" kapsamında oda müziği yapıtlarına da el atmış, kurduğu oda müziği topluluklarıyla bu alandaki başlıca yapıtların yorumlanmasını sağlamıştır.

43 yıl boyunca piyano öğretmenliği yapan Fenmen, üstün yetenekli çocukların keşfedilmesi yolunda öncülük etmiştir. Müziğe başlattığı öğrencileri arasında İdil Biret, Pekinel Kardeşler, Gülsin Onay ve Fazıl Say vardır.

1951-1954 ile 1970-1973 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarı müdürü olarak görev yapan besteci, 1973-1975 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün üstlenmiştir.

Fenmen, besteciliğe gençlik yıllarında başlamıştır. 16 yaşındayken bestelediği bir "vals", ölümünden sonra bulunmuş, son öğrencisi Fazıl Say tarafından seslendirilmiştir. Paris ve Münih'teki kompozisyon öğreniminin getirdiği geniş açılımla yapıtlarında yerel renklere yönelmemiş, yeni müzik tekniklerini yumuşak bir anlayışla kullanarak derinlikler araştırmıştır.

"Piyanistin Kitabı" ve "Solfej" adlı kitaplarının yanı sıra, 1949-1954 yılları arasında "Müzik Görüşleri" adlı aylık bir dergi yayınlayan Fenmen'in en önemli yapıtı kabul edilen piyano ve orkestra için Konçertino'su, Ahmet Say belgeliğindedir. Yapıtlarının yayın ve seslendirme hakları ailesine aittir.

1971 yılında Devlet Sanatçılığı unvanı almış olan Mithat Fenmen 1982 yılında vefat etmiştir.
I suggest, you'll like this:
Modest Musorgski, Bir Sergiden Tablolar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting Articles


Some of the Contemporary 20.-21. Century ComposersReference info: "Mithat Fenmen", 2012 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/330/Mithat Fenmen.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com