Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ferit Tüzün

Composer Introduction

Ferit Tüzün

1929 yılında İstanbul'da doğan Türk besteci Ferit Tüzün">Ferit Tüzün 1941 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuarının yüksek piyano bölümünü 1950'de, ileri kompozisyon bölümünü ise 1952'de birincilikle bitirmiştir.

Devlet bursuyla 1954'de Almanya'ya gönderildi. Münih Devlet Müzik Akademisinde Fritz Helmann, Kurt Eichhorn, Adolf Mennerich ve G. E. Lessing'in yanında öğrenim gördü. Bu arada yaptığı beste çalışmaları, Carl Orff ve Amadeus Hartmann tarafından desteklenmiştir. Almanya'da kaldığı süre içinde bestelediği Anadolu Süiti'nin (1954) ve Türk Cappriccio'sunun (1956) ilk seslendirilişleri Münih Flarmonisi tarafından yapıldı. Bu orkestradan yeni bir sipariş alan bestecimizin "Humoresque" (1957) adlı orkestra yapıtı da başarı kazanmıştır. (Yapıtın adı daha sonra "Nasreddin Hoca" olarak değiştirilmiştir).

1959'da yurda döndü. Önce Ankara Devlet Operasında Şef yardımcısı, daha sonra da Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü oldu. Bu görevi yürütürken 1977'de vefat etti.

Ferit Tüzün, halk müziğimizin melodik ve ritmik kaynaklarını çok iyi tanımış ve değerlendirmiştir. Ancak, halk müziği temalarını kullanmamış, kendi özgün melodilerini yaratmıştır. Onun yapıtlarında halk müziği bir "hatırlatma" özelliğindedir. Bu sayede besteci, dilediği parlak renkleri coşkulu ritmlerle yoğurmuştur. Orkestralama tekniğini de üstün olduğu için, onun yapıtları dinleyiciye çarpıcı renklerden oluşan bir demet niteliğinde gözükmektedir.

Türk beşlerinden Ulvi Cemal Erkin'in yanısıra, Bartok ve Stravinski etkisi eserlerinde hissedilir. Gereğinde gülmece öğelerine yönelmiş, sonuçta duygu yüklü bir müzikal ifadeyi başarıyla sunmayı bilmiştir.

Bestecinin karakteristik özelliklerini yansıtan yapıtı "Çeşmebaşı"dır. Bu bale suiti, ülkemizde sıkça seslendirilen orkestra yapıtları arasındadır. Tüzün, güçlü bir müziksel anlatımın sürükleyiciliğine inandığı için, "fışkıran bir müziğin beraberinde biçimi de getireceğini" belirtmiştir. Bu sözleriyle müziksel amacı açıklanmış olmaktadır.

"Çeşmebaşı" bale suitinin üç bölümü (1958), Türk Kapriçiyosu ve Humerosque (Nasreddin Hoca), Münih'teki F.E.C. Leuckart Yayınevi tarafından basılmıştır.

Tüzün'ün Midas'ın Kulakları Operası (1966-1969), Çeşmebaşı Balesi (1964), Esintiler (1965) başlıklı orkestra eseri, A Capella koro için 6 çoksesli türküsü (1964) piyano parçaları anılmaya değer eserleri arasındadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Modest Musorgski, Bir Sergiden Tablolar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Example Work by Ferit Tüzün


Related Interesting Articles


Some of the Contemporary 20.-21. Century ComposersReference info: "Ferit Tüzün", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/147/Ferit Tuzun.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com