Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ferdinand David

Composer Introduction

Ferdinand David

Ferdinand David (1810-1873) Hamburg'da doğmuş, 1823 ve 1824 yıllarında Louis Spohr ile Moritz Hauptmann'ın öğrencisi olarak kompozisyon çalışmış, ve Berlin Königstädtischen sahnesinde 1826'da kemancı olarak çalışmaya başlamıştır.

Adı genellikle Felix Mendelssohn ile birlikte anılan Ferdinand David">Ferdinand David, 1835'te Leipzig'in Gewandhaus Orchestra'sında Mendelssohn'un konzermeister'ı olmuş ve kısa sürede Mendelssohn ile yakın arkadaşlık kurmuştur. Bu iki sanatçı düzenli bir şekilde birlikte oda müziği çalışmaları yapmışlardır. Sanatçı kemancı, besteci ve şef olarak gerçekleştirdiği çalışmaların yanısıra aynı zamanda saygı duyulan bir pedagog olarak da tanınmaktaydı.

Öğrencileri arasında Wasielewski, Wilhelmj ve bunların hepsinin üzerinde Mendelssohn'un önerisi ile öğrencisi olan Joseph Joachim bulunmaktadır. David, Alman müzik yaşamında dikkate değer önemde bir figürdür.

İlk performanslarını Clara Schumann ile birlikte vermiş ve Schumann'ın la minör sonatının da içinde bulunduğu bir dizi önemli eser seslendirmiştir. Sanatçı Mendelssohn'un keman konçertosunun elde ettiği başarıda da önemli bir rol üstlenmiştir.

1837 yılından başlayarak bu eserlerin ilk seslendiriliş tarihi olan 1845 yılına dek David, Mendelssohn'un yol göstericiliğini yapmış ve doğal olarak da bu eseri ilk yorumlayan sanatçı olmuştur.

İyi bilinen Trombon Konçertosu'na ek olarak, David'in iki senfonisi, beş keman konçertosu, bir operası (Hans Wacht, 1852), üç keman, bir viyola ve iki çello için bir yaylı sextet'i, ve bir dizi lied'leri, Alman lirik şarkılar vardır.

Ferdinand David'in keman metodu hâlâ yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Louis Hector Berlioz, Harold İtalya'da Op. 16

İlker Fıçıcılar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Example Work by Ferdinand David


Related Interesting Articles


Some of the Contemporary 19.-20. Century ComposersReference info: "Ferdinand David", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/121/Ferdinand David.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com