Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Hugo Emil Alfven

Composer Introduction

İsveç'li besteci, şef ve keman virtüözü Hugo Emil Alfvén (1872–1960) Stockholm'de doğdu ve müzik eğitimini buradaki Müzik Konservatuvarında 1887-1891 yılları arasında Lars Zetterquist'ten ve Johan Lindegren'den aldı. Hayatını Stockholm Kraliyet Operası kadrosunda keman virtüözü görevi ile kazanmıştır.

Alfven çağdaşı Wilhelm Stenhammar ile birlikte o dönem İsveç'inin en önemli bestecisi sayılıyordu. Orkestrasyonu tıpkı Richard Georg Strauss gibi usta işi ve renklidir. Besteci beş senfoni önemli miktarda orkestral, koral, vokal çalışmalar, bale müzikleri ve oda müziği eserleri yazmıştır.

Alfvén kendi ülkesi dışında "Birinci İsveç Rapsodisi", "Midsommarvaka" gibi eserleri ile bilinmektedir. Bunlardan ve beş senfonisinden başka, ülkesinin kültüründen kaynağını alan şan eserleri ve piyano müzikleri, şef olarak yönettiği "Orphei Drängar" erkekler korosu için yazdığı eserler de dikkat çekmektedir.

Besteciliği ile orkestra ve koro şefliğini de 1960'taki ölümüne dek uzun yıllar sürdürmüştür.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Aleksandr Borodin, Senfoni No. 2 Si minör

İlker Fıçıcılar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Example Work by Hugo Emil Alfven


Related Interesting Articles


Some of the Contemporary 19.-20. Century ComposersReference info: "Hugo Emil Alfven", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/100/Hugo Emil Alfven.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com