Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Önder Baloğlu

Solist Tanıtımı

Önder Baloğlu

Türk-Alman kökenli keman sanatçısı Önder Baloğlu, müzik dünyasına katkıları ve cesur yaklaşımıyla tanınan bir sanatçıdır. Sanatını ustalık ve büyüleyici müzikal incelikle harmanlayan tekniği ile Önder, yenilikçi bir müzik evreni sunmaktadır. Virtüöz, oda müzisyeni, konser şefi, sanat yönetmeni, profesör ve müzik direktörü sıfatlarıyla çok yönlü bir keman sanatçısı olarak, Avrupa'nın büyük bir kısmında, Asya'da ve Kuzey-Güney Amerika'da aktif bir icra takvimine sahiptir.

Önder Baloğlu, keman solisti olarak Türk orkestralarının yanı sıra Koblenz Rheinische State Filarmoni, Bochum Senfoni, Dortmund Filarmoni, Aachen Senfoni, Duisburg Filarmoni Orkestraları, Ensemble Folkwang Modern ve KlangVerwaltung Orkestrası gibi Alman orkestralarıyla aynı sahneyi paylaşmıştır. Bu konserlerde Rheinhard Goebel, Florian Helgath, Otis Klöber, Oliver Leo Schmidt, Cemi'i Can Deliorman gibi şeflerle birlikte çalışarak unutulmaz performanslar sergilemiştir.

Oda müziği tutkusu, Önder Baloğlu'nu konzertmeister pozisyonundan yönettiği orkestralarla bir araya getirmiştir. Bu orkestralar arasında Duisburg Filarmoni, Württembergisches Kammerorchester Heilbronn, Bilkent Senfoni Ankara ve kendi kurduğu "Les essences" adlı uluslararası bir oda orkestrası da bulunmaktadır. Önder, play & conduct performanslarının bir parçası olarak, J.S.Bach'ın Christmas Oratorio eserini ünlü Chorwerk Ruhr ve Les essences ile Essen'deki kiliselerde sergilemiş, Les essences ile Almanya ve Türkiye'de "Turkish-Battle" programı çerçevesinde barok ve klasik dönem eserleri sunmuş ve Yaşar Senfoni Orkestrası ile Wolfgang Amadeus Mozart'ın 40. Senfonisi gibi eserleri icra etmiştir.

Önemli sanatsal ortak çalışmalar arasında Anja Lechner, Rebekka Hartmann, Boris Bloch, Vladimir Mendelssohn, Nino Gvetadze, Anastasia Kobekina, Klaus Mäkelä, Elina Vähälä, Alissa Margulis, Harriet Krijgh, Marc Bouchkov ve Fazıl Say bulunan Önder, Philharmonie Essen, Tonhalle Düsseldorf, Gasteig ve Herkulessaal Münih, Viyana Musikverein, Konzerthaus Berlin, Konzerthaus Dortmund, Musiquem Lleida Festivali İspanya, Duisburger Akzente, Essen NOW! Festivali, Brühler Schlosskonzerte, Klasik Keyifler Festivali Kapadokya, Colmar Fête le Printemps Fransa, Kuhmo Oda Müziği Festivali Finlandiya ve kendi "Les essences" serisi gibi yerlerde konserler vermiştir.

2015-2017 yılları arasında Essen'deki Katakomben-Theater'da "Klassisch.Unterirdisch. - Klasik'in Underground Festivali" adlı sıradışı bir konser serisi düzenleyen Önder Baloğlu, 2017-2018'de Kapadokya'da Klasik Keyifler Müzik Festivali'nin de sanat yönetmenliğini yapmıştır. Ayrıca, Erato - Akademie für Musik und Sprache Rhein-Ruhr ve Gedik Filarmoni Orkestrası'nda sanat kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.

Günümüz müziğine duyduğu tutkusu ve doğaçlama yeteneği ile bilinen Önder Baloğlu, sanatsal spektrumun her alanındaki insanlarla düzenli olarak etkileşime giren baloğlu, 2020'deki COVID-19 karantina döneminde "Unvoiced Diaries" olarak adlandırdığı projesi için Gedik Vakfı ile işbirliği yaparak dünya genelinde 24 Türk besteciye sosyal medya platformları için özel olarak tasarlanmış bir dakikalık solo keman minyatürleri sipariş etti. 2021'de, Unvoiced Diaries, Spotify ve Apple Music'te yayımlandı.

24 yaşında Duisburger Filarmoni ve Alman Rhein Operası Düsseldorf-Duisburg'un konsermaestro pozisyonuna atanan Önder, 2022 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. Ayrıca, 2021-2022'de Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın konzertmeister pozisyonunu üstlenmiştir.

Ferhang Huseynov ile keman derslerine başlayan ve Folkwang Sanat Üniversitesi'nde Nana Jashvili, Pieter Daniel ve Andreas Reiner ile eğitim alan Önder Baloğlu, Vadim Gluzman, Gordan Nikolic, Ivry Gitlis, Patricia Kopatchinskaja, Reinhard Goebel, Enoch zu Guttenberg gibi ünlü müzisyenlerle yakın çalışma fırsatı bulmuştur.

Lahey Kraliyet Konservatuarı ve Folkwang Sanat Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Önder Baloğlu, 1779 Antonio Gragnani keman ve 1880 James Tubbs yay ile sahne almaktadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Referans bilgisi: "Önder Baloğlu", 2024 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/378/Onder Baloglu.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com