Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Sophie Dervaux

Solist Tanıtımı

Sophie Dervaux

Sophie Dervaux, 2015 yılından bu yana Viyana Filarmoni ve Viyana Devlet Opera Orkestrası'nın baş fagot sanatçısıdır. Daha önce Berlin Filarmoni'nin baş kontrabasoncusu olarak görev yapmıştır.

Münih'teki ARD Uluslararası Müzik Yarışması (2013) ve Bonn'daki Beethoven Ring (2014) dahil olmak üzere birçok prestijli yarışmanın ödülünü kazanmıştır. Viyana Filarmoni, Konzerthausorchester Berlin ve Orchestre National de Lyon gibi ünlü orkestralarla solist olarak sahne almıştır. Geniş solo repertuvarı, Vivaldi, Saint-Saëns, Jolivet, Richard Georg Strauss, Wolfgang Amadeus Mozart, Hummel, Franz Joseph Haydn, Paganini ve diğerleri gibi bestecilerin eserlerini içermektedir.

Sophie Dervaux, Philharmonie de Paris, Berlin Philharmonie, Suntory Hall Tokyo, Carnegie Hall New York ve Royal Albert Hall Londra gibi dünyanın en prestijli konser salonlarında konser vermiştir.

Ekim 2022'de, Johann Sebastian'ın en küçük oğlu Johann Christian Bach ve Joseph Haydn'ın küçük kardeşi Johann Michael Haydn'ın eserlerinden oluşan üçüncü albümü "Bach-Haydn", Berlin Classics tarafından yayımlandı. Münih Oda Orkestrası ile yapılan bu albümde, Sophie Dervaux, fagot sanatçısı ve şeflik rollerini hem bir arada hem de ayrı ayrı üstlenmiştir. Sophie Dervaux, ilk şeflik deneyimini 2019'da Ermenistan Ulusal Oda Orkestrası’nda sergilemiştirr. Ayrıca, Mozarteum Orchestra Salzburg ile yaptığı ikinci albümü "Mozart-Hummel-Vanhal"da (Nisan 2022) hem fagotçu hem de şef olarak yer almıştır. Sophie Dervaux aynı zamanda Besançon'daki Orchestre Victor Hugo, Les Sacqueboutiers oda orkestrası ve Félix Dervaux'nun Nagoya Fagot Konçertosu'nun dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Aichi Oda Orkestrası'nı yönetmiştir.

Dervaux'nun piyanist Sélim Mazari ile Berlin Classics için kaydettiği ilk albümü "Impressions" (2021), eleştirmenlerden büyük övgü almış ve Alman Plak Eleştirmenleri Ödülü'nü kazanmıştır.

Oda müzisyeni olarak dünya çapında tanınmış müzisyenlerle düzenli olarak sahne alan Dervaux, 2020'de Warner Classics için Daniel Barenboim ve Emmanuel Pahud ile piyano, fagot ve flüt için Beethoven Trio'yu kaydetmiştir.

Sophie Dervaux, orkestra ve solistlik çalışmalarının yanı sıra Viyana'daki Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nde ders vermekte ve dünyanın dört bir yanındaki ünlü konservatuvarlarda ustalık dersleri vermektedir. Dervaux, 2014 yılından bu yana Püchner Sanatçısıdır ve enstrümanının daha geniş kitlelerce tanınması konusundaki tutkusunu sürdürmektedir.

Müzik eğitimine gitar ve klarnetle başlayan Dervaux, 2003 yılından beri fagot çalmaktadır. Lyon'daki Conservatoire National Supérieur de Musique'de ve Berlin'deki Hochschule für Musik Hanns Eisler'de eğitim görmüştür. Daha sonra, Berlin Filarmoni Orkestrası Akademisi'ne (Karajan Akademisi) katılmış ve burada Carlo Colombo, Jean Pignoly, Volker Tessmann ve Daniele Damiano gibi öğretmenlerden eğitim almıştır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlker Fıçıcılar


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Referans bilgisi: "Sophie Dervaux", 2023 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/375/Sophie Dervaux.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com