Klasik Müzik Notları   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Çağdaş Türk Bestecileri İnternet Sitesi Açıldı

Değerli Besteciler, Grup Üyeleri ve Müzik Severler

Klasik Batı Müziği Yahoo Grubumuzda ve Medya'da (Dergi, Gazete, TV ve İnternet) son dönemde Türk besteciliğinin temeli ve Müzik devrimimizin başlıca dinamikleri hakkında çeşitli yazılar yayımlandı, televizyon programları düzenlendi. Türk bestecilerimizin ve özellikle "Türk Beşleri"'nin adından çokça söz edilir oldu ancak bu yine de sadece Türk Beşleri olarak kaldı.

Türk besteciliği ve Türkiye'de icra edilen klasik batı ve çağdaş müziğini daha ileriye götürmemiz gerektiği, Türk bestecilerinin tanıtımının yapılması hususunda adımlar atılması üzerine yapılan tartışmalardan ve aslında bu tartışmalardan önce de çeşitli platformlarda benzer fikirleri kendi içimizde paylaşarak dile getirdik.

Kendi adıma hep böyle bir amaca hizmet eden her türlü bireysel ve kurumsal çabaya katkı sağlamak istedim. Bu amaç ile yola çıkarak, Çağdaş Türk Bestecilerinin tanıtımını yapan "çatı" bir platform oluşturdum. Bu konuda değerli hocalarımızdan da, besteci dostlarımdan da fikirler aldım. Tamamen tarafsız bir bölgede Çağdaş Türk Bestecisi tanımına uyan ve bu tanımın gerektirdiği belirlediğimiz ölçütlere uyan bestecilerimizin kayıt örneklerini, kısa öz geçmişlerini yayınlayacağımız bir internet sitesi oluşturdum. Küçük bir araştırma ile Almanya'da ve başka Avrupa ülkelerinde bestecilerin tanıtımını yapan benzer web siteleri olduğunu gördük ve günümüz teknoloji çağında bunun Türkiye'de olmayışının büyük bir eksiklik olduğunu fark ettik.

Bu bağlamda Grubumuzda ve çeşitli platformlarda ulaşabileceğimiz, aşağıdaki başvuru ölçütlerine uyan tüm Çağdaş Türk Bestecilerimizin başvurularını alıyoruz. Bu yolla belki de hiç birimizin tanımadığı ve web sitesi olmadığından elektronik ortamda araştırma yapan müzikseverlerimizin ulaşamadığı Türk bestecilerimizin eserlerine, özgeçmişlerine ulaşabileceğiz.

Bu platformda yer almak ve emeğimize katkıda bulunmak isteyen tüm bestecilerimizin aşağıdaki bilgileri göz önüne alarak, başvuru bilgilerini ve gerekli materyalleri basvuru @ cagdasturkbestecileri.com veya gorgunsercan @ yahoo.com adresine iletmelerini veya http://www.cagdasturkbestecileri.com/ internet sitesindeki başvuru formunu doldurmalarını rica ederim.

Başvuru ölçütleri:

1990'dan sonra aktif olan,

Konservatuvarların, Kompozisyon ve orkestra şefliği ana sanat dalı – kompozisyon sanat dalı'ndan mezun olan,

Yurtiçinde ve Yurtdışında bestesi/besteleri icra edilmiş olan,

Gerekli Materyaller;

1 Adet Fotoğraf,

Yaklaşık 200 sözcüklük kısa özgeçmiş, (Mezun olduğu konservatuvarın bilgisini içeren)

En az 3 en çok 5 adet mp3 biçiminde (elektronik müzikler wav olarak gönderilebilir) beste kaydı.

Önemli: Başvuru için göndereceğiniz beste kayıtlarınızın, sadece ilk 60 saniyelik kısmı web sitesinde yayına sunulacaktır.

Başvuran bestecilerimizin başvuru sonuçları, seçici kurul tarafından incelendikten sonra en geç bir hafta içerisinde yanıtlanacaktır. Seçici kurul üyeleri nesnelliğin korunması açısından yalnızca başvurunun belirlenen ölçütlere uyup uymadığını denetleyecek olup, her besteci için aynı standartları uygulayacaktır.

Seçici Kurul Üyeleri: Dilara Topçuoğlu (Müzikolog, Besteci) – Mehmet Erhan Tanman (Besteci) – Sercan Görgün (Bilgi Sistemleri Uzmanı – Müziksever)

Web sitemiz www.cagdasturkbestecileri.com alan adı ile hizmete girmiştir!

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlginizi çekecek, öneririm:
Ulvi Cemal Erkin, Köçekçe Dans Suiti

Sercan Görgün


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

İlgili Yazılar


Referans bilgisi: "Çağdaş Türk Bestecileri İnternet Sitesi Açıldı", 2011 , Klasik Notları sitesi, http://www.klasiknotlari.com/tr/246/Cagdas Turk Bestecileri Internet Sitesi.html


Sayfayı Paylaşayım
Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com