Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Niccolo Paganini, Violin Konçertosu No. 1 Op. 6 D Majör

Review of the Work

Paganini'nin babası Cenova'da orta halli bir tüccardı, biraz da müzikle uğraştı. Oğluna küçük yaşta mandolin dersleri vermeye başladı. Onun olağanüstü yeteneğini sezince Cenova ve Roma'nın en iyi kemancılarından ders alması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı. Fakat Paganini, öğretmenlerinden çok, kişisel çabasıyla kendini yetiştirdi. Genç yaşta ailesinden ayrılarak, bugün de anlatılmakta olan efsaneleşmiş garipliklerle dolu, serüvenli bir yaşantıya yöneldi.

Önceleri Kuzey İtalya'da dolaştı, konserlerinde keman tekniğinin akıl almaz zorluklarıyla dolu yapıtlarını seslendirdi. Özellikle "Yalnız keman için 24 Capriccio"su o çağın kemancıları arasında büyük tepki yarattı. En usta kemancılar bile bu parçaların çalınmayacağını ileri sürüyorlardı. Oysa Paganini büyük bir kolaylıkla, en güç çift sesleri ve yay oyunlarını kusursuz başarıyor, keman tekniğine yepyeni bir anlayış getiriyordu.

40 yaşından sonra Avrupa'nın her köşesinde konserler veren sanatçı hakkında, basında çıkan yazılarda kimi onu şeytanın ta kendisi, kimiyse kemanın alın yazısını çizen bir deha olarak nitelemektedir. Bu zıt yargılara rağmen herkes bir noktada birleşiyor: "Paganini görülmemiş, eşi olmayan ve benzeri gelecekte de düşünülemeyecek bir kemancıdır."

Sonuncusu 1954'de bulunan altı keman konçertosuyla Paganini'nin klasik konçerto anlayışına karşı çıktığını görüyoruz. 18. yüzyılda gerçek biçimini bulan konçertolarda orkestra ve solo çalgı karşılıklı bir denge içinde değerlendirildiği halde, Paganini'nin bu tür yapıtlarında ağırlık yalnız solo çalgıya verilmiş senfonik olanaklar bir yana itilmiştir. Bu yüzden sanatçının konçertoları birçok müziksever tarafından sanat dışı gösteri eserleri olarak nitelendirildiler.


Bölümler

I. Allegro Maestoso - Tempo giusto
II. Adagio
III. Rondo: Allegro Spiritoso - Un poco piu presto


Paganini'nin 1. Keman Konçertosu'nun orijinal notaları 1 flüt, 2 obua, 2 klarinet, 1 fagot, 2 korno, 2 trompet, 1 trombon ve yaylılar için yazılmıştır. Günümüzde Re majör tonda çalınmasına karşın Paganini aslında eserini Mi bemol keman için yazmış ve kemanını farklı bir akora ayarlamış ve normalde çalınmasına olanak olmayan notalara kolay erişebilmeyi sağlamıştır.

1820'de yazıldığı sanılan Re majör 1. konçerto, zengin ezgisel çizgiler, bestecinin keman tekniğine kazandırdığı türlü yay oyunları, ıslık sesleri, pizzicato'lar ve çift seslerle süslenmiştir. Sonat biçimindeki birinci bölümü ihtiraslı, romantik bir ezgiden oluşan ağır bölüm izler. Son bölüm alay ve neşe dolu bir Rondo'dur.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

Ayhan Erman


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Niccolo Paganini, Keman Konçertosu No. 1 Op. 6 Re Majör", 2012 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/317/Niccolo Paganini Keman Koncertosu No 1 Op 6 Re.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com