Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Robert Schumann, Cello Konçertosu Op.129 A minör

Review of the Work

İlk Seslendirilişi: Leipzig, 9 Haziran 1860; Solist Ludwig Ebert; Konservatuvar Orkestrası eşliğinde.

Schumann yaşamının son döneminde Düsseldorf'ta orkestra ve koro konserleri yönetmekte, oda müziği konserleri düzenlemekte ve yoğun çalışma arasında besteleme çalışmalarına da devam etmektedir. Sanatçının sağlığı iyice bozulmuştur; rüyalarında meleklerin kendisine yeni melodiler öğrettiklerini ileri sürmekte, delilik belirtileri göstermektedir. Bir keresinde kendini Ren nehrine atacak kadar işi ileri götürmüştür.


Bölümler

I. Nicht zu schnell (La minör)
II. Langsam (Fa majör)
III. Sehr lebhaft (La minör – La majör)

Viyolonsel Konçertosunu sanatçı ruh sağlığının kötü olduğu dönemde iki hafta içinde tamamlamıştır. Eser, ara vermeden çalınan üç bölümden oluşmaktadır.

Eşi Clara Schumann eser hakkında defterine şu notu yazmış: "Hayal, duygu, tazelik ve mizah dolu romantik bir yapıt. Orkestra ile solo çalgının birlikte dokudukları müzik gerçekten büyüleyici".

Konçerto ilk olarak 50. doğum yıldönümü nedeniyle seslendirildiğinde ise Schumann öleli 4 yıl olmuştu.

Bir yazar, teknikten çok müzik yönünden dikkate değer bulduğu Schumann'ın konçertoları hakkında, biraz da virtüoözleri taşlamak amacıyla "Tellerin ya da tuşların cesur şövalyeleri için Schumann çekici değildir, bu yorumcular ancak kendilerini göstermek tasasından uzaklaşabildikleri oranda dinleyicilere bir şey söyleyebilirler; Schumann'ın başta gözettiği müzik ancak o zaman ortaya çıkar. Besteci ve yorumcu öneminden kaybeder, bütün anlam müzik üzerinde toplanır" demiştir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

Ayhan Erman


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Robert Schumann, Viyolonsel Konçertosu Op.129 La minör", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/293/Robert Schumann Viyolonsel Koncertosu Op 129.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com