Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Turgay Erdener, Afife Balesi'nden Seçkiler

Review of the Work

Afife balesi, Türkiye'nin ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale hanımın hayatını kimi gerçek kimi düşsel olaylarla sahneye taşımak amacıyla yapılmıştır. Partisyon Kasım 1998 tarihinde bitmiştir.

Bir "Çağdaş Dans Yapıtı" olarak tanımlanan "Afife" Türkiye'de ilk kez bir özel sektör şirketi tarafından prodüksiyonu üstlenilen yapıt olma özelliğini taşıyor. Yapı Kredi Sigorta tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarına hediye edilen eser 1998-1999, 1999-2000 sezonunda Ankara'da, 2000-2001, 2001-2002 sezonunda da İzmir'de sahnelendi.

Yapı Kredi Sigorta, şef Rengim Gökmen yönetiminde Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası'na Afife Balesi Süiti'nin CD'sini yaptırttı. Bu CD'de soprano solo Selva Erdener ve kanun solo da Tahir Aydoğdu tarafından gerçekleştirildi.

Afife Jale'nin çalkantılı ve hüzünlü yaşam öyküsünü sanatseverlere ulaştıran "Afife" hem tiyatro sahnesine çıkma cesaretini gösteren ilk Müslüman Türk kadınını tanıtması açısından, hem de Yapı Kredi Sigorta'nın sanata destek kampanyası dahilinde önemli bir adımdır.

Bölümler

Savaş yılları - Uvertür
Savaş yılları, Afife balesinin uvertürüdür.

Çocukluk - Papatyalar
Çocukluk adlı kısımda Afife'nin çocukluğu anlatılmaktadır.

Kötü bir düş - Nazır'ın rüyası
Kötü bir düş bölümünde düşsel olarak Afife'nin yönetimle yaşadığı tatsızlıklar konu edilir.

Çaresizlik - Koridor
Bu bölümde Afife'nin istekleri ile toplumun beklentilerinin ve kadının toplumsal hayattaki durumunun çelişkileri işlenmektedir.

Aşk - Ziya'nın rüyası
Aşk adlı bölümde Afife'nin ilk gençlik aşkı anlatılmak isteniyor.

Bir tuhaf parti - Parti tango
Bu bölümde tıpkı kötü bir düş bölümünde işlenilen çelişkileri gerçek zamandan (İstanbul'un işgali), düşe giden bir süreçte anlatıyor.

Cumhuriyet - 4. Sokak
Artık Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Ancak Afife bu süreçte inişe geçmiştir.

Huzur - Pınar'ın rüyası
Bu bolümde Afife'nin yaşamındaki son tamam konu edilmiştir. Bestekâr Selahattin Pınar'la birliktelikleri betimlenmektedir.

Ayrılış - Pınar'la düet
Ve Afife'nin son dansı...

Ölümsüzlüğe ulaşma - Final
Afife artık ölümsüzlüğe kavuşmuştur...
I suggest, you'll like this:
George Gershwin, Rhapsody in Blue


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Turgay Erdener, Afife Balesi'nden Seçkiler", 2011 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/290/Turgay_Erdener_Afife_Balesi_nden_Seckiler.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com