Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Sergey Sergeviç Prokofyev, Violin Konçertosu No. 2 Op. 63 sol minör

Review of the Work

İlk seslendirilişini 1 Aralık 1935'te Madrid'de Fransız keman virtüözü Robert Soetens'in solist olarak yer aldığı Enrique Fernández Arbos yönetimindeki Madrid Senfoni Orkestrası'nın yaptığı bu sol minör keman konçertosu Sergey Sergeviç Prokofyev tarafından 1935 yılında yazılmıştır.


Bölümler

Konçerto üç bölümden oluşur:

I. Allegro moderato
II. Andante assai
III. Allegro, ben marcato


Prokofyev bunu Soetens ile Samuel Dushkin seslendirdiği İki Keman için Sonat'ının başarısının ardından yazmıştır. Dushkin'e Igor Stravinski tarafından daha yeni bir konçerto yazıldığı için, Prokofyev de Soetens için bir konçerto hazırlamıştır.

Prokofyev konçerto üzerinde çalıştığı sırada Robert Soetens ile bir konser turnesindeydi. Daha sonra şöyle yazmıştır: Konçertonun yazıldığı yerlerin sayısı o sıralarda sürdüğüm bir tür göçmen konser-turnesi hayatını gösteriyor. İlk bölüm Paris'te yazılmıştı, ikinci bölümün ilk teması Voronej'de yazılmış, orkestrasyon Bakü'de bitmiş ve ilk seslendiriliş Madrid'de yapılmıştı."

İspanyollar ilk seslendirilişi o kadar sevmişti ki sonradan Prokofyev'e teşekkür etmek üzere bir müzisyenler heyeti göndermişlerdi.

Konçertonun ilk iki İngiliz performansı yine Robert Soetens ile verilmiştir: 1936'da Sir Henry J. Wood yönetiminde ve 1938'de besteci yönetiminde. Soetens dünyanın her yerinde birçok kez eseri seslendirmiştir. Son seslendirmeyi 1972 yılında 75 yaşındayken Güney Afrika'da yapmıştır (daha sonra 95 yaşına kadar medyada yer almış, ve 1997'de 100 yaşındayken aramızdan ayrılmıştır).

Bu konçerto bestecinin önceki cesur bestelerine kıyasla daha geleneksel bir yapıdadır.

Geleneksel Rus halk müziğine ait basit bir keman ezgisi ile başlar. Zarif keman ezgisi ikinci bölümün tümü boyunca akarak, solo keman eşliğindeki solo çello ile yeniden çalınan ilk keman teması ile biter.

Üçüncü bölümün rondo teması ise temanın her belirişinde takırdayan kastanyetler ile tipik bir İspanyol havasındadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

İlker Fıçıcılar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Other Example Works by Sergey Sergeviç Prokofyev


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Sergey Sergeviç Prokofyev, Keman Konçertosu No. 2 Op. 63 sol minör", 2010 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/202/Sergey Sergevic Prokofyev Keman Koncertosu No.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com