Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
kredi burs yurt
www.KrediBurs.com.tr
Depremden Etkilenenlere Enstrüman Destek Bursu


Klasik Notları Twitter Hesabı

Serge Koussevitzki, Kontrabas and Orchestra için Konçerto Op. 3

Review of the Work

Türkiye'de ilk seslendirilişi 28 Şubat 1986 yılında
Şef: Fuat Mansurov, Solist: Tahir Sümer
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılmıştır.

Bütün büyük kontrabasçıların ilki, Venedik'te kontrabasçı bir ailenin içinde yetişmiş ve çalgısında çok geçmeden, zamanından önce gelişme göstermiş olan İtalyan Domenico Dragonetti'dir (1763-1846). Ancak iki kuşak sonra ünlü Dragonetti ile karşılaştırılabilecek başka bir kontrabasçı görürüz. Giovanni Bottesini (1821-1889) aynı zamanda bir orkestra şefi olarak karşımıza çıkar. 1871'de Kahire'de Süveyş Kanalı'nın açılışında, Verdi'nin Aida Operası'nın ilk icrasını yönetmiştir.

20. yüzyılda Rus Koussevitzki (1874-1951) de aynı çift kariyere sahipti. 1908'de Berlin'de orkestra şefi olarak ortaya çıktı ve Moskova'ya gitti. Paris'te ve son olarak Amerika'da Boston Senfoni Orkestrası şefliğini yaptı. 20. yüzyıla girmeden bir kontrabas virtüözü olarak isim yapmıştı. Bestecinin bu tek konçertosu ilk kez 25 Şubat 1905'te Moskova'da solist olarak bestecinin katıldığı bir konserde seslendirildi.

Bölümler

I. Allegro
II. Andante
III. Allegro

Bestecinin güçlü form yapısı solo partide açıkça görülür. Üç bölümlü eserde, başlangıç motifi, sadece birinci bölümün diğer temalarını hazırlamakla kalmaz, ikinci bölümde (Andante) ve son bölümde bile esere egemen olur.

İlk bölüm Çaykovski'nin eserleri gibi tantanalı bir temanın orkestra tarafından kısaca sunumu ve kontrabass tarafından tekrarı ile başlar.

İkinci bölüm bir operadan arya gibidir ve ek olarak besteci enstrümanın en alt bas tonlarında sürekli olarak daha derinlere inmeye çalışmaktadır.

Üçüncü ve son bölüm yine bir allegrodur ve ilk bölümdeki şaşaalı ezgiyi kontrabas bu kez daha bir gayretli çalar.

Tahir Sümer


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Serge Koussevitzki, Kontrabas ve Orkestra için Konçerto Op. 3", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/19/Serge Koussevitzki Kontrabas ve Orkestra icin.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com