Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Max Bruch, Clarinet and Viyola için Konçerto Op. 88

Review of the Work

Max Bruch'un Op. 88 Klarinet, Viyola ve Orkestra için Re minör Konçertosu oğlu Max Felix Bruch için 1911'de bestelenmiştir. İlk seslendirilişi 1912'de viyolada Willy Hess ve klarinette Max Felix Bruch tarafından yapılmıştır.

Bu eser bazen keman ve viyola için bir konçerto olarak da düzenlenerek çalınır. Eserin piyano düzenlemesi ve orkestra için partisyonlarının yeni bir baskısı mevcuttur.

Türkiye'de ilk seslendirilişi ise 1 Nisan 1988 yılında yapılmıştır. Bu seslendirmede şef Karsten Andersen yönetiminde, solistler Semra Griffiths (Viyola) ile Aykut Doğansoy (Klarinet), Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde çalmışlardır.

Bu Klarinet ve Viyola için konçerto üç bölümden oluşur. Ve olağan bir seslendirilişi yaklaşık 20 dakika sürer.

Bölümler

I. Andante con moto
II. Allegro moderato
II. Allegro molto

1838-1920 yılları arasında yaşamış olan besteci Max Bruch üç opera, üç senfoni, yirmiden fazla solo çalgı için eser, üçlü, dörtlü gibi oda müziği eserleri ve koro parçaları olmak üzere daha birçok değişik türde eser yazmıştır.

Fakat ülkemizde besteci, yalnız Sol Minör 1. Keman Konçertosu ile tanınır. Orijinal şekli iki klarinet için olan konçertoyu Bruch 1861 yılında yazmış olup, klarinete en yakın renkte olan yaylı çalgılardan viyola ile seslendirilmektedir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Louis Hector Berlioz, Harold İtalya'da Op. 16

Ayhan Erman


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Max Bruch, Klarinet ve Viyola için Konçerto Op. 88", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/18/Max Bruch Klarinet ve Viyola icin Koncerto Op.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com