Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Ulvi Cemal Erkin

Composer Introduction

Ulvi Cemal Erkin

Ulvi Cemal Erkin (d. 14 Mart 1906, İstanbul - ö. 15 Eylül 1972, Ankara), Türkiye'de çağdaş müziğin gelişmesinde önemli katkıları olan besteci. Türk Beşleri olarak adlandırılan grupta yer almış, yapıtlarında Türk sanat ve halk müziğinden, özellikle de köçekçelerle Karadeniz yöresinin hareketli ritim ezgilerinden yararlanmıştır. En tanınmış yapıtı Köçekçeler (1943) süitidir.

İlk müzik eğitimini piyano çalan annesinden aldı. Yedi yaşında Adinolfi'den özel dersler alarak öğrenimini sürdürdü. Mekteb-i Sultani'yi (Galatasaray Lisesi) bitirdikten sonra, 1925'te Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak devlet bursu ile Paris'e gitti. Orada önce Paris Konservatuvarına devam etti, ardından Müzik Öğretmen Okulu'nda Jean ve Noel Gallon'dan, ayrıca Nadia Boulanger'den kompozisyon dersleri aldı.

1930'da Türkiye'ye döndü ve Ankara'daki Musiki Muallim Mektebi'nde armoni ve piyano öğretmenliğine atandı. 1936'da Ankara Devlet Konservatuvarı'nda piyano öğretmeni oldu. 1942'de tamamladığı ve ilk kez eşi Ferhunde Erkin tarafından seslendirilen Piyano Konçertosu ile Cumhuriyet Halk Partisi Ödülü'nü kazandı.

1946'da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu'nda Riyaseticumhur Filarmoni Orkestrası'nı yöneterek kendi yapıtları olan Piyano Konçertosu, Köçekçeler Süiti ve Birinci Senfoni'yi (1944-46) ilk kez çaldırdı. 1947 Prag Bahar Festivali'nde gene Birinci Senfoni'yi yönetti. 1949-51 arasında Ankara Devlet Konservatuvarı'nın müdürlüğünü yaptı.

Gençlik yılları dışında halkın önünde çalmadı. Öğrencilerine de kompozisyon öğretmeyip, yalnızca piyano dersleri verdi. Genellikle Batı müziğinin geleneksel biçimlerine bağlı kalmakla birlikte, yapıtlarında geç romantiklerin ve izlenimcilerin etkileri de gözlenir.

Erkin, titiz biçim çalışması ve usta orkestralamasıyla dikkati çeken yapıtlarında klasik tonal müzikten pek uzaklaşmamakla birlikte, besteci olarak yeni anlayış ve teknikleri ilgiyle izlenmiştir.


Eserlerinden Bazıları Şöyledir:

Orkestra yapıtları: İki Dans (1930), Konçertino (1932), Bayram (1934), Keman Konçertosu (1947), İkinci Senfoni (1948-51), Keloğlan (1950).

Sahne yapıtları: Karagöz (1930; İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun Karagöz adlı oyunu için müzik).

Oda müziği: Ninni, Emprovizasyon ve Zeybek Türküsü (1929-1932), Beş Damla (1931; piyano için, sonradan bale için orkestra uyarlaması yapıldı), Bülbül ile Ayın Ondördü (1932; küçük orkestra için), Yaylı Çalgılar Dörtlüsü (1935-36), Yedi Türkü (1936), İki Sesli Türküler (y. 1936), Çocuklar İçin Yedi Kolay Parça (1937; piyano için), Duyuşlar (1937; piyano için 11 parça), Piyanolu Beşli (1943), Yedi Türkü (1945; karışık koro için), Piyano Sonatı (1946), Sinfonietta (1951; yaylı çalgılar orkestrası için), Türkü Armonilemeleri (1963), İki Prelüd (1971; piyano için).

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Example Works by Ulvi Cemal Erkin


Related Interesting Articles


Some of the Contemporary 20.-21. Century ComposersReference info: "Ulvi Cemal Erkin", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/111/Ulvi Cemal Erkin.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com