Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Hugo Emil Alfven, "Midsommarvaka" İsveç Rapsodisi No. 1 Op. 19 D Major

Review of the Work

Hugo Emil Alfven müzikli bir anlatı oluşturmak amacıyla, 1903'te Op. 19 İsveç Rapsodi'sini büyük orkestra için İsveç halk şarkılarının en sevilen ve coşkun çeşitli karakteristik temalarını, kullanarak romantik bir festival rapsodisi havasında yazdı.

Alfvén eleştirmenlerce çok ciddi olmakla suçlanmıştı. Bu eseri işte bu eleştirilere bir yanıt olarak halk ezgilerinden oluşturularak yazılmıştır. Böylece, bu eğlenceli eserle durumun tersini de kanıtlamıştır.

Eserin seslendirilmesinde İsveç'e özgü halk müziği temalarının rolü klarinette hafifçe ve arp ile yaylıların "pizzicato" eşliklerinde görülür. Orkestra, bu daha önce duyduğumuz karakteristik temaları, hızla dönerek ve değişik taklitlerle yineler.

Ana tema olarak yavaş orta bölümde bulunan "Vindarna sucka uti skogarna" (güzel ormanların içinden çıkan rüzgârlar) gelir; İsveç'e özgü bir melankoli ve yavaşça kayarak belirginleşen halk ezgileridir bu...

Sonunda eserin üçüncü ve son bölümüne geçiş yaparken, tema orkestra tarafından espirili bir biçimde yinelenirken, arka planda halk kemancısı ve halk dansı temalarının eşliğinde ateşli bir sona ulaşır. Eser yaklaşık 14 dakikadır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Modest Musorgski, Bir Sergiden Tablolar


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Hugo Emil Alfven, "Midsommarvaka" İsveç Rapsodisi No. 1 Op. 19 Re Major", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/101/Hugo Emil Alfven Midsommarvaka Isvec.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com