Klasik Mzik Notlar   Klasik Müzik   Besteciler  Eserler  Solistler  Hakkında  İletişim
 
 
 Eser, Besteci, Solist Aratın:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Samuel Barber

Besteci Tanıtımı

Samuel Barber

Amerikalı besteci Samuel Barber (d. 1910 - 1981) müzikte Yeni Romantizm akımının önemli bir öncüsüdür. Hislerle örülmüş müziği gücünü 19. yy. müzik geleneğinin büyük gücünden alır.

Bazı çalışmaları önemli ölçüde popülarite kazanmış olup bunlardan en önemli ikisi kaygısız bir Uvertür olan The School for Scandal (Skandal Okulu) (1932) ve ağıtsal yapıtı Yaylılar için Adagio'dur (Adagio for Strings, 1936).

1940 yılı sonrası çalışmaları daha çok modern armoni ve puantaja dayalı olsa da, başarılı opera çalışması Vanessa (1952) yüksek derecede duygusal anlamla yüklü olmasıyla anılmaktadır.

Adagio for Strings, Bernand Pomerance'ın insanlık onuru temalı Fil Adam (The Elephant Man) adlı tiyatro oyununun David Lynch sinema uyarlamasında etkileyici final müziği olarak da kullanılmıştır.

Adagio for Strings'in dijital bir sürümü 1986 Akademi Ödülü sahibi Oliver Stone filmi Platoon'da da ana tema olarak kullanılmıştır.
İlginizi çekecek, öneririm:
Samuel Barber, Yaylýlar için Adagio

Kaynak: Vikipedi


Takip edilmekten korkmuyoruz!.. Takip için tıklayın: twitter.com/klasiknotlariSamuel Barber'in Eserlerinden Bir Örnek


İlgili Yazılar


Çağdaşı 20.-21. Yüzyıl Bestecilerinden BazılarıReferans bilgisi: "Samuel Barber", 2009 , Klasik Notları sitesi, https://www.klasiknotlari.com/tr/52/Samuel Barber.html


 Bu sayfayı Facebook'ta paylaşın.

 Bu sayfayı Twitter'da paylaşın.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Klasik Müzik Notları
Mobil Kullanım İpuçları

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com