Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Felix Mendelssohn, Symphony No. 3 Op. 56 A Minor "İskoç"

Review of the Work

İlk yorumu: 1842, Leipzig. Felix Mendelssohn'un 1829 yılında İskoçya'ya yaptığı gezi iki yapıtının doğmasına yol açmıştır. "İskoç" adıyla bilinen senfoni ve "Fingal Mağarası" uvertürü.

Edinburgh'dan ailesine gönderdiği bir mektubunda şu satırlar yer alır: "Bugün güneş batarken Kraliçe Mary Stuart'ın yaşadığı sarayı gezdik. Sevgilisi ozan ve şarkıcı Rizzio'nun öldürüldüğü küçük odayı, taç giydiği küçük kiliseyi gördük... Her yer harap durumda… Sanıyorum ki bu akşam İskoç Senfonisi'nin başlangıcını buldum..."


Bölümler

I. Andante con moto - Allegro un poco agitato
II. Vivace non troppo
III. Adagio
IV. Allegro vivaccissimo - Allegro maestoso assai


Tümü sonat kalıplarına uygun olarak düzenlenen dört bölüm aralıksız yorumlanır.

İlk bölüm (Andante con moto - Allegro un poco agitato) karanlık renkli bir doğa tablosunu andıran "andante" ile başlar. Obua melodisinin, bölümünün temeli olan iki tema ile ilintisi açıktır. Bölüm bu iki elemanın ritmik bir "tutti" ile "coda" ya ulaşımında biter.

İkinci bölüm (Vivace non troppo), klarinetin verdiği "Charlie is my darling" adlı şarkının melodisi ile başlayan yaylı çalgıların sunduğu tipik bir İskoç halk ezgisiyle süren "Scherzo"dur.

Üçüncü bölüm, "Adagio" iki temanın karşılıklı çekişmesidir.

Dördüncü bölüm (Allegro vivaccissimo - Allegro maestoso assai) hareketli, ritmik, neşeli bir hava içinde gelişir, gene şenlikli bir "coda" ile sonuçlanır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariOther Example Works by Felix Mendelssohn


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Felix Mendelssohn, Senfoni No. 3 Op. 56 La Minor "İskoç"", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/89/Felix_Mendelssohn_Senfoni_No_3_Op_56_La_Minor.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


YDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com