Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları

Klasik Notlar Twitter Hesab

Ewald Donhoffer

Conductor Introduction

Ewald Donhoffer

Genç Avusturya'lı orkestra şefi Ewald Donhoffer 2007 yılında eğitimini bitirir bitirmez "Viyana Senfoni Orkestrası" şefi ve "Staatskapelle Dresden" müzik direktörü Fabio Luisi ile çalışmaya başladı. Ünlü "Theater an der Wien"de sergilenen W. A. Mozart'ın "La Finta Semplice" operasında Luisi'nin asistanı olarak görev aldı ve "Viyana Senfoni Orkestrası" ile saygın bir başlangıç yaptı.

Hemen bir kaç ay sonra Salzburg "Mozarteum" orkestrasını yönetmesinin ardından orkestralardan gelecek sezonlar için davetler geldi. 2008 Kasım ayında "Staatskapelle Dresden" ile Mozart'ın komik operası "Sihirli Flüt" ve "Theatre Erfurt" ile Weill'in "Mahagonny" eserlerini yönetti. Avusturya ve yurt dışındaki önemli senfoni ve opera orkestraları ile çeşitli konser ve opera temsillerini yönetmek üzere davet edildi.

İbrahim Yazıcı ve Fazıl Say ile beraber çalıştığı "Viyana Konservatuvarı"nda orkestra şefliği bölümü öğretmeni ve "Viyana Konservatuvarı Orkestrası" yardımcı şefidir. "Viyana Konservatuvarı"nda Georg Mark ile çalışmalarını sürdürdüğü sırada "Viyana Radyo Senfoni Orkestrası", "Bratislava Senfoni Orkestrası", "Capella Istropolitana" ve "Viyana Mozart Orkestrası"nı yönetti. "Theater an der Wien"deki çeşitli eserlerde Bertrand de Billy, Fabio Luisi ve Sean Edwards'la çalışmış, ayrıca "Baden Sinfonietta"da Thomas Roesner'in yardımcı şefi olarak görev almıştır. "Wiener Konzerthaus"ta ilk kez 2003 yılında, "Wiener Musikverein" altın salonunda ilk kez 2006 yılında sahneye çıktı.

Klavsen, org ve şan çalışmalarının yanısıra eski müzik alanındaki derin bilgi birikimi onun "Viyana Müzik Üniversitesi"nde Handel'in "Ariodente" ve "Giuglio Cesare" operaları gibi çeşitli barok eserleri sahneye koymasına imkân sağladı.

"Wiener Konzerthaus"da "Wiener Singakademie" ile yaptığı çalışmaların yanısıra Viyana ve çevresindeki çeşitli korolar ile orkestralarda şef veya yardımcı şef olarak görev aldı ve Daniel Barenboim, Bertrand de Billy ve Yakov Kreizberg'in şeflikte ustalık sınıflarına katıldı.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting Articles


Reference info: "Ewald Donhoffer", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/85/Ewald Donhoffer.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2023 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com