Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Charles Camille Saint-Saens

Composer Introduction

Charles Camille Saint-Saens

Charles Camille Saint-Saens (d. 9 Ekim 1835, Fransa, Paris - ö. 16 Aralık 1921, Cezayir), Fransız besteci ve icracıdır. En bilinen eserleri olan Hayvanlar Karnavalı, Macabre Dansı, Samson ile Delilah, Havanaise, Introduction and Rondo capriccioso, ve 3. Senfonisi (Org Senfonisi) isimli eserleri ile tanınan Fransız bestecinin, çok küçük yaşta yeteneği kendini belli etmiştir.

1846'da Paris'te resital vermiş, 1848'de Paris Konservatuvarı'na kabul edilmiştir. Burada Benoist'le org, Halevy ile kompozisyon çalışmıştır. 1853-1877 yılları arasında orgcu olarak görev yapmıştır. 1861-65 arasında ders vermiştir. 1871'de Société Nationale de Musique'in kurucu üyelerinden biri olmuştur.

Bir dizi senfonik şiirin ardından kendisine büyük ün sağlayan 5 piyano konçertosu yazdı. 1868'de tamamladığı ilk operası Samson ile Delilah, İngiltere'ye ilk gidişinde, Franz Liszt'in organizasyonu ile sahnelendi. Bundan sonra Saint-Saëns ömrü boyunca Lizst'e minnettarlık duymuş, en iyi eserlerinden biri olan 3.Senfonisi'ni Lizst'e ithaf etmiştir.

1902'de VII. Edward'ın taç giyme töreni için bir marş yazmıştır. Seyehati seven bir kişiliktir ve Cezayir'in kültüründen çok etkilenmiştir. Son dönem eserleri bu kültürden izler taşır.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.

I suggest, you'll like this:
Fazıl Say, İstanbul Senfonisi Op. 28


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Example Work by Charles Camille Saint-Saens


Related Interesting Articles


Reference info: "Charles Camille Saint-Saens", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/75/Charles Camille Saint Saens.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com