Klasik Mzik Notlar   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları
Klasik Notlar Twitter Hesab

Peter İlyiç Çaykovski, "Slav Marşı" Op. 31

Review of the Work

Peter İlyiç Çaykovski, çoğunlukla senfonik yapıda olan marşlarını özel amaçlarla ya da sipariş üzerine yazmıştır. Onun 7 Ekim 1876'da tamamladığı Op.31 Slav Marşı da Türk-Sırp savaşında yaralanan Sırp askerleri yararına bestelenmiş ve 17 Kasım 1876'da Moskova'da bu nedenle düzenlenen ve yalnızca marşların yer aldığı konserde ilk kez seslendirilmiştir.

Önceleri Sırp-Rus Marşı olarak tanınan Slav Marşı'nın temaları da güney Rusya (bugünkü Ukrayna) ve Sırp halk şarkılarından alınmıştır. Ana tema olarak "Sunce varko ne fifas jednako" (Gel sevgilim, bu sabah neden böyle üzgünsün) adlı Sırp ezgisi kullanılmış, orta bölmede ise Rus ulusal marşı "Tanrı Çarı korusun" yer almıştır.

Slav Marşı fagotlardaki melankolik karakterdeki tema ile bir cenaze marşı havasında, 4/4'lük ölçüde, Si bemol minör tonda başlar. Trompet havayı değiştirir ve Rus ulusal marşını duyurur. Etkili bir orkestras-yonla, saf Slav ritim ve rengiyle görkemle sergilenerek Si bemol Majör tonda, zafer havasında sona erer.

1875'te Rusların desteğiyle önce Bosna Hersek'te Osmanlı İmparatoruluğu'na karşı çıkan isyanda Ruslar Slavların yanında yer alacak, Osmanlı ordusunun ayaklanmayı birkaç haftada bastırması üzerine 1877 ilkbaharında Tuna'yı aşarak Plevne önlerinde ünlü Osman Paşa savunması ile karşılaşacaklardı.

Bu arada Çaykovski de sürekli marş yazma önerileri alacak, yayıncısı Peter İvanoviç Jürgenson'un siparişini, ünlü general Skobelev'in şerefine besteleyeceği marşı yıllarca unutacak; 1 Nisan 1883'te ancak bitirdiği Re Majör Taç Giyme (Coronation) Marşı da Sinopov adıyla yayımlanacaktı.

Daha sonra da, 17 Kasım 1885'te hukuk öğrencileri için yazdığı Re Majör Hukukçular (Jurist) Marşı da pek ilgi görmeyecekti. 1893 başında, kuzeni Anderei Petroviç Çaykovski'nin kumandanı olduğu 98. Piyade Alayı için bestelediği askeri marş da unutulacak, yalnızca Slav Marşı günümüze ulaşacaktı.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlariRelated Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Peter İlyiç Çaykovski, "Slav Marşı" Op. 31", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/61/Peter Ilyic Caykovski Slav Marsi Op 31.html


 Share this page in Facebook.

 Share this page in Twitter.

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.


ÇYDD


Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

  © 2009-2022 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com