Klasik Müzik Notları   Classical   Composers  Works  Soloists  About  Contact
 
 
 Search Works, Composers, Solists:
 

 Klasik Notları


Klasik Notları Twitter Hesabı

Fazıl Say, Violin Konçertosu, "Harem'de 1001 Gece" (2007-2008)

Review of the Work

Fazıl Say'ın "Harem'de 1001 Gece" başlıklı keman konçertosu, İsviçre'de Luzern Senfoni Orkestrası'nın siparişi üzerine 2008 yılı başlarında tamamlanmıştır. Bestecinin ilk keman konçertosu olan bu eserde Say, ülkesinin geleneksel müzik kültürüyle Avrupa müzik kültürü arasındaki kopukluğa tamamen farklı bir köprü kurma cesareti göstermiştir.

Piyanist olarak sahnedeki karizmatik duruşuyla bestelerinde müzik dilini nasıl etkili bir şekilde kullanacağını sezdiren Fazıl Say, önüne çıkacak her engeli bir çırpıda yıkıp geçeceğini bu konçertoda göstermiştir. "Nazım Hikmet" ve "Metin Altıok" oratoryoları gibi geniş formlarda etkileyici eserler veren bestecimiz, çağdaş konçerto anlayışının ürünleri olan "Senfoni Konçertant" ve üç piyano konçertosunun deneyimleriyle, bu kez müthiş bir özgüvenle yola çıkmıştır.

Eser üç müzikal kavrayışın bileşkesini sergiler: Modernite, Türkiye müzik kültürünün etkileri ve keman çalma sanatının incelikleri. Bu üç temel öğenin büyük bir içtenlik ve tutkuyla bir araya getirilmesi, 20 Şubat 2008 akşamı John Axelrod yönetimindeki Luzern Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilen ilk seslendirmede İsviçreli müzikseverleri çılgına çevirmiştir. Bu müzik ziyafetinde solist Patricia Kopatchinskaja'nın inanılmaz ustalığı ve başarısının payı büyüktür.

Aynı coşku, eserin Japonya'daki ilk seslendirilmesinde de görülmüş, Japon müzikseverler besteci ve solisti defalarca sahneye çağırmışlardır. Eserin Türkiye prömiyeri ise özellikli bir senfonik topluluk olan CRR İstanbul Senfoni Orkestrası, yine şef John Axelrod yönetiminde ve yine Kopatchinskaja'nın solistliğinde 21 Aralık 2008 tarihinde İstanbul'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilmiştir.

Bu yazının telif hakkı Klasik Notları sitesine ait olup, KlasikNotlari.com klasik müzik sitesinden alınmıştır.


We are not afraid to be followed! Click to follow: twitter.com/klasiknotlari


klasik müzik, bale klasik müzik, bale

Other Example Works by Fazıl Say


Related Interesting ArticlesA Few Random Other Works Which You May Like


Reference info: "Fazıl Say, Keman Konçertosu, "Harem'de 1001 Gece" (2007-2008)", 2009 , Klasik Notlari website, https://www.klasiknotlari.com/en/38/Fazil Say Keman Koncertosu Harem de 1001 Gece.html


Sayfayı Paylaşayım

 Share this page in Delicious.


Klasik Notları Sitesi klasik müzikte kim kimdir, hangi dönem bestecilerinin eserleri nelerdir, hangi solistler ne virtüözüdür, kaliteli müzik nedir ne değildir... Konserlerde hangi abiye giysiler giyilir, altın elmas nasıl mücevherli takılar takılır!... Bestecilerin hayatları nasıldır, besteleri ne zaman yazılmış, nasıl ve neler ifade etmektedir, neden, niye, niçin gibi sorular için bir kaynak olma amacındadır.

Web sitemizde ilgilenebileceğiniz klasik müzik konulu teklifler yayınlanıyor.
Ad blocker eklentinizi bu site için devre dışı bırakarak indirimli ses sistemi, CD ve plak tekliflerini görebilirsiniz.

Classical Music Notes
Mobile Usage Tips

   © 2009-2024 Klasik Notları | Klasik Müzik Sitesi | www.klasiknotlari.com